Fűts okosan! címmel kampányt indított a tárca a szemléletformálás érdekében.
„A települések levegőminőségét jellemzően a lakossági fűtés határozza meg”
– hangsúlyozta az államtitkár. A 10 és 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék 67, illetve 85 százalékban a háztartási tüzelőanyagból származnak – tette hozzá V. Németh Zsolt.
Kerülni kell a nedves fa elégetését, és érdemes elsősorban fapelletet vagy fa brikettet használni. A keményfa – így a bükk, tölgy és akác – a leginkább környezetkímélő tüzelőanyag – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
A kampány hangsúlyos eleme, hogy mivel ne fűtsünk.
Hulladékkal fűteni tilos,
és ez nem szociális kérdés – véli a Fölművelési Minisztérium munkatársa. Nincsenek ismeretei az embereknek arról, hogy kezelt, lakozott fával, régi ablakkerettel, ajtóval, raklapokkal nem szabad fűteni. Sőt, sokan műanyag ablakkereteket is elégetnek.
Ha valaki elégetésre nem alkalmas fűtőanyagot használ, megmérgezi a szomszédait – figyelmeztetett. A PVC elégetésével például az a foszgén kerül a levegőbe, amit harci gázként alkalmaztak az első világháború idején. Aki hasonlót tapasztal, kormányhivatalnál tehet bejelentést.
A PM10 (10 mikrométernél kisebb részecske) csökkentési ágazatközi program összértéke 2030-ig 700 milliárd forint. A mai napig mintegy 260 milliárd forintot költöttek el ennek érdekében. A program kiterjed a vasútvonalak villamosítására, a mérőhálózatok korszerűsítésére és a házak szigetelésének javítására is.