Már a szakorvosokhoz is végtelenek a várólisták

InfoRádió
2017. október 2. 17:33
Egyre többen vannak, akik azért nem jutnak orvosi kezeléshez, mert az túl drága, túl messze van, vagy pedig túl hosszú a várólista.

Egy ormosbányai asszonynak, akinek egy 18 milliméteres göböt találtak a pajzsmirigyén, áprilisra adtak endokrinológiai időpontot a miskolci megyei kórházban - írja a Népszava. A megyei kórház főigazgatója, Tiba Sándor is megerősítette: nem sürgős esetben nincs korábbi időpontjuk. 

A lap az eset után megkérdezte, mennyire nyúltak meg a szakorvosi vizsgálatokra váró sorok: a fővárosban ez az idő az endokrinológiánál egy-másfél hónap, a kardiológián hasonló. Bár utóbbinál van olyan hely, ahol, ha valaki nem ragaszkodik konkrét szakorvoshoz, akkor már két-három héten belülre kaphat időpontot.

A reumatológiákon másfél-két hónap várakozás sem számít kiugrónak.

Vidéken ennél sokkal rosszabb a helyzet, de konkrét intézményeket nem tudott megnevezni, mert ehhez az intézményvezetők egyike sem járult hozzá.

Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Járóbeteg és Szakellátási Szövetség elnöke a relatív orvoshiánnyal, bürokratikus és finanszírozási akadályokkal magyarázta a várakozások meghosszabbodását. Bár évek óta kérik, mindmáig nem sikerült bővíteni a háziorvosok receptírási jogát, és sok beteg csak azért megy a szakrendelésre, hogy ott megkapja a szükséges receptjét, ami szükségtelenül növeli a forgalmat.

A szakrendelőkben is a hosszú várólistával rendelkező szakmákra juttatott többletforrással lehetne mérsékelni a várakozási időket. Pásztélyi Zsolt szerint a járóbeteg-ellátásban e célra évente legalább egymilliárd forintos alappal kellene elindulni, és a tapasztalatok értékelése után módosítani a programot.