Ma Magyarországon a legnagyobb problémát a szív-, érrendszeri betegségek jelentik, évente 30-35 ezer szívinfarktus fordul elő – mondta a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke. Tóth Kálmán hozzátette, a korai, úgynevezett hospitális, azaz kórházi fázisnak nagyon jó a túlélése.
„A halálozás nagyon alacsony, csupán néhány százalék, köszönhetően a korszerű katéterterápiás eljárásnak.”
Tóth Kálmán hozzátette, harminc napnál már jelentősebb a halálozás, de az első év végén már a 25 százalékot is megközelíti. A Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke elmondta, ha időben jelentkezik a beteg a húsz katéteres centrum egyikében, nem kerül igazán rossz állapotba, az ellátás gyors, akár már néhány nap után hazaengedik.
„Ezek a betegek nem úgy élik meg, hogy komoly problémájuk volt.”
Tóth Kálmán azonban arra hívta fel a figyelmet, ilyenkor csak átmenetileg oldódott meg a probléma: az elzáródott eret megnyitották, de az alapbetegség, az érelmeszesedés továbbra is dolgozik.
A Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke hozzátette, ha visszakerülnek a megszokott környezetükbe, folytatják az önpusztító életüket.
„A katéteres centrumokban indított program arra hívja fel a betegek figyelmét, hogy a kórház elhagyása után el kell kezdeni egy aktív rehabilitációs folyamatot, amely diéta- és mozgásterápiát, pszichológiai tanácsadást, dohányzásleszoktatást tartalmaz.
A Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke elmondta, azt próbálják elérni, hogy a betegek az itt megtanultakat hasznosítsák és a kardiológusukkal és a családorvosukkal kapcsolatban maradjanak, ne tűnjenek el az egészségügyi rendszerből.
„Ne a következő infarktusnál találkozzanak legközelebb az egészségüggyel.”