Pokorni Zoltán hangsúlyozta, azt szeretnék elérni, hogy a Normafához ne kocsival menjenek fel az emberek.
„Tiszteljük annyira a hegyet, hogy a lábánál állunk meg.”
A Lóvasút 150 éve már épült, 1868-ban adták át. A Lánchídtól szállította a Zugligetbe a kirándulókat. Az épület később, a 70-es években épült. Egy nagy baleset után beljebb helyezték a végállomást – idézte fel a 12. kerületi polgármester.
„A magánbefektetők megrettentek a műemléki felújítás beláthatatlan kacsaringóitól és költségeitől, végül a Normafa Program részeként tudtuk felújítani. A Lóvasút megújult épületébe a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria költözött. Bízunk benne, hogy lesz annyira vonzó ez az épület, hogy idehozza azokat, akik a Beethoven utcában meglátogatnák a helytörténeti gyűjteményt, amely ezáltal nagyobb lett, egy olyan nagyteremmel gazdagodott, ami alkalmas kisebb kulturális rendezvények megtartására és akár rendezvényekre is bérbe lehet venni.”
A Lóvasút épületének terveit Zoboki Gábor készítette – mondta Pokorni Zoltán, hozzátéve, hogy az épület a valamikori nyitott várócsarnok helyén van, amely alatt a pincében kaptak helyet a kiszolgálóegységek – mosdó, raktárak -.
„Így a földszinti tér hallatlanul elegáns, átlátható lett.
Köszönettel tartozunk a Magyar Kormánynak, ami a költségek felét, a Norvég Alapnak, a költségek negyedének, illetve a hegyvidéki polgároknak a negyedik negyed biztosításáért. Több mint egymilliárd forint volt a Lóvasút felújítása.”
A Normafa rekonstrukciója a fogaskerekű Eötvös út új nyomvonalának kialakításával folytatódik, még idén hozzáláthatnak a Hotel Olimpia épületének elbontásához – mondta a Hegyvidék polgármestere, hozzátéve, a következő évek legfontosabb feladata: elhúzni a Normafáig a fogaskerekűt.
„Most csak a Rege-parkig közlekedik. Lent pedig a Körszállótól a Széll Kálmán térig szeretnénk meghosszabbítani.”