A gluténmentes étkezés hiánya is lehet jogsértő

Infostart
2017. augusztus 16. 09:50
Nem vették figyelembe a gluténérzékeny gyermekek diétáját, nem gondoskodtak a fogyatékkal élő gyermek megfelelő fejlesztéséről, megtiltották, hogy ingatlanokat adjanak el romáknak – ilyen és ehhez hasonló ügyekkel fordultak tavaly az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) a szervezet tavalyi munkásságáról szóló, a Magyar Nemzet által megismert beszámoló szerint. A dokumentumból kiderül: a hatóság munkatársainak 2016-ban összesen 1017 szakmai ügyben kellett eljárniuk.

Az EBH-hoz több esetben is fordultak tavaly gyermekeket ért jogsérelem miatt. Volt olyan eset, melyben az egyik fővárosi kerület önkormányzata ellen benyújtott panaszban azt sérelmezték: az ételérzékenységben szenvedő gyermekek számára nem biztosítják a gluténmentes étrendet az iskolában.

Az érintett önkormányzat többek közt azzal védekezett: az ilyen étrend előállítási költsége az alapanyagok árában mutatkozó többszörös árkülönbözet miatt számottevően nagyobb, mint más diéták vagy a normál étrend. Ráadásul speciális konyhatechnológiai felkészültséget igényel, ezért ha a gluténmentes étkezést azonos áron kínálnák, az a normál, illetve más diétás étrendű gyermekeket érintené hátrányosan.

Ám ezek a magyarázatok nem hatották meg az EBH-t, főleg mert az érintett önkormányzatra korábban már érkezett hasonló panasz, miután a kerületi óvodákban sem tette lehetővé a gluténmentes étrendet.

A hatóság megtiltotta a jogsértő magatartást, az önkormányzatnak a végén pedig mégiscsak sikerült megoldania, hogy legyen gluténmentes étkeztetés a kerületi nevelési-oktatási intézményekben.

A gluténmentes étkezés máshol is problémát jelentett, így emiatt érkezett további panasz a hatósághoz. Eszerint egy vidéki település önkormányzata sem gondoskodott a panaszos lisztérzékeny gyermeke számára a diétás konyháról. Így arra is volt példa, hogy a gyermek egy hétig egyáltalán nem tudott óvodába járni, miután az intézmény vezetője csak az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat véleményének beszerzése után engedélyezte, hogy a szülő az otthon elkészített ételt bevigye az óvodába. Végül a hatóság elrendelte, hogy az önkormányzat gondoskodjon a megfelelő étrendről.