Nyugdíjba vonulnak a "Helsinkis" bírák - lapszemle

InfoRádió
2017. július 7. 06:36
Százezer magyarra 19-21 öngyilkosság jut. Egyre több vendéglátóhelyen dolgoznak tapasztalatlan és tájékozatlan emberek a konyhán. A Fed ősszel elkezdheti kiszívni a pénzt a piacról.

A Magyar Idők azt írja, hogy idén nyugállományba vonulnak azok a bírák, akiket a Magyar Helsinki Bizottság képviselt a strasbourgi emberi jogi bíróság előtt Magyarországgal szemben amiatt, mert egy 2011-es nyugdíjtörvény-módosítás miatt elvesztették állásukat, hasonlóan mindazokhoz, akiknek a nyugdíjkorhatár leszállítása miatt 2012-ben egyszer már szögre kellett akasztaniuk a talárt, de a törvény ismételt módosítása folytán később visszatérhettek a bírói pályára.

A Magyar Nemzetben az olvasható, hogy az Egészségügyi Világszervezet és az Eurostat adatai szerint százezer magyarra 19-21 öngyilkosság jut. A rendszerváltás idején ez 46 volt. A fő rizikófaktort továbbra a mentális problémák jelentik: az öngyilkosságot megkísérlők vagy elkövetők 90 százaléka valamilyen, többnyire nem kezelt pszichiátriai betegségben szenved, jellemzően depressziós vagy skizofrén.

A Világgazdaság szerint az élelmiszer-biztonsági ellenőrök egyre több vendéglátóhelyen találkoznak tapasztalatlan és teljesen tájékozatlan, esetenként még a nyelvet és ételkészítési előírásokat sem ismerő konyhai személyzettel. A munkaerőhiány és a nagyfokú fluktuáció mellékhatása a romló helyzet, amely egyre gyakrabban vezet ételmérgezés gyanújáról szóló bejelentésekhez, majd üzletbezáráshoz és a személyzet soron kívüli oktatásához, ami az újranyitás egyik feltétele.

A Portfolio azt írja, hogy a Fed ősszel valóban elkezdheti kiszívni a pénzt a piacról, bár a várakozások szerint ezt nagyon óvatosan és fokozatosan teszi meg. Éppen ezért a szakértők többsége nem számít komolyabb piaci megrázkódtatásra. Ha viszont a befektetők félreértik az óvatosan adagolt üzeneteket, akkor komoly csapkodás is kialakulhat, elsősorban a kötvénypiacon, de a többi eszköznél is. Az amerikai monetáris hatóság valami olyanra készül, amit ilyen volumenben még soha senki nem tett a világtörténelemben - olvasható a portálon.

A napi.hu szerint a Deutsche Banknál is döntöttek, hogy a népes kereskedési és befektetési banki részleget még a Brexit előtt hazaviszik Londonból Frankfurtba. Ez most egy újabb komoly lépés abban a folyamatban, amit a pénzügyi szektoron belül csak Brexodusnak hívunk - mondta Gildas Surry, az egyik londoni vagyonkezelő munkatársa.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Gazdasági lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást