Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete ezen a napon a dohánytermékek használatának egészségügyi kockázataira hívja fel a figyelmet és arra biztat mindenkit, hogy legalább ma próbáljon meg egy teljes napon át nem rágyújtani. A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a világon
minden hatodik percben valaki a dohányzáshoz köthető betegségben hal meg.
A kormányzat a népegészségügyi program keretében kiemelt kampányt folytat a cigarettázás visszaszorítására.
Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi irodájának vezetője korábban az InfoRádiónak azt mondta: bár bizonyos korcsoportokban javult a statisztika, van olyan, amelyikben nő a dohányosok aránya.
"2009-ben a férfiaknál ez 44 százalék fölött volt, 2011-ben 41 körüli. A nőknél 34 százalékról csökkent 28-ra, és a fiatalok körében az alkalmi dohányosok száma is csökkent. Két magasabb kockázati csoportban, a 13-15 éveseknél a naponta dohányzók aránya 2012 és 2013 között nőtt 7,5-ről 9,5 százalékra, és a fiatal nők körében is magasabb az arány."
Az Eurostat közlése szerint az Európai Unió tagországai közül Magyarországon volt a legmagasabb, 27 százalékos a tüdőrák okozta halálesetek aránya a daganatos betegségekkel összefüggésben 2014-ben. A Dohányzásmentes Világnap alkalmából közzétett jelentés szerint a többi uniós tagországban is a tüdőrák okozza a legtöbb halálesetet a daganatos betegségek közül: a dohányosok pedig átlagosan nyolc évvel rövidebb életet élnek, mint azok, akik soha nem cigarettáznak. Az Eurostat azt is megállapítja, hogy a dohányzás az egyik legjelentősebb elkerülhető egészségügyi kockázat Európában.