Kitolható a szklerózis multiplex rosszabbodása

Infostart
2017. május 31. 08:04
Évek óta május utolsó szerdája, így ebben az évben a mai nap a szklerózis multiplexszel élő emberek világnapja. Magyarországon évente 300-500 új esetet diagnosztizálnak.

A szklerózis multiplex a leggyakoribb gyógyíthatatlan autoimmun neurológiai betegség, amely sokkal több nőt érint, mint férfit. A legtöbb beteg az első tüneteket 20 és 40 éves kora között észleli. A kórkép tünetei attól függően változnak, hogy az agy és a gerincvelő mely részei milyen mértékben károsodnak, ezért a betegség lefolyása és súlyossága is változó. Jakab Gábor, az Uzsoki Kórház neurológiai osztályvezető főorvosa az InfoRádiónak korábban elmondta, a betegség kezelésében nagyon fontos a korai diagnózis.

„Általában nem a betegség életveszélyes, hanem azok a másodlagos szövődmények, amelyek a különböző fogyatékosságokhoz kapcsolódnak, egy keveset mozgó ember például könnyebben kap tüdőgyulladást.”

A szklerózis multiplex szakambulancia vezetője azt is kiemelte, a korszerű terápiás eszközökkel hosszú ideig jó minőségű életet élhetnek a SM-es betegek.

„Több mint húsz éve jelent meg az első úgynevezett immunmódosító szer, amiből már több is van forgalomban, Magyarországon mind elérhető. Ez minőségi javulást hoz, a fogyatékos előrehaladása észrevehetően mérséklődik, ritkábban jelentkeznek rosszabbodások, emiatt

a beteg tovább maradhat aktív: a társadalmi kapcsolataiban és a karrierjében, ezért az életminősége javulhat.”

A betegséget MRI, vagyis mágneses magrezonancia vizsgálattal lehet egyértelműen igazolni, ez a képalkotó diagnosztikai módszer ugyanis kimutatja az agyban lévő gyulladásos gócokat. Magyarországon a statisztikák szerint 8-10 ezer ember érintett a betegségben, a világon pedig több mint kétmillióan szenvednek szklerózis multiplexben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kitolható a szklerózis multiplex rosszabbodása
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást