eur:
393.13
usd:
367.31
bux:
0
2024. április 24. szerda György
Ne együnk parlagfüvet!

Ne együnk parlagfüvet!

Az elmúlt években több parlagfűtartalmú termék is megjelent a piacon. A Szegedi Tudományegyetem kutatói egy állatkísérletben bizonyították, hogy a parlagfű fogyasztása agy- és vesekárosító hatású.

A parlagfű ugyan egy észak-amerikai növény, de gyógynövényként elsősorban Magyarországon ismert – mondta a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének docense. Csupor Dezső hozzátette, körülbelül száz éve került az ország területére az allergénként jól ismert növény.

„Az utóbbi öt-tíz évben kezdték gyógynövényként alkalmazni. Sok mindenre használják a daganatos betegségtől kezdve a cukorbetegségen át a méregtelenítésig, lúgosításig.”

Ne együnk parlagfüvet!

"Kutyaharapást szőrivel"

Olyanok is alkalmazzák, akiknek parlagfű-allergiája van, azt gondolják sokan, ha megeszik a növényt, a virág porától kialakuló allergia csökkenhet – jelezte a szakember.

„Az összes alkalmazás közül talán ez az, aminek lehet valami értelme, mert a légutakon kialakuló allergia elméletileg csökkenthető, ha szájon át visszük be az allergént. Ez azonban még nem teljesen felderített dolog, ráadásul ilyenkor nemcsak a virágport esszük meg, hanem a növény teljes föld feletti részét is, amiben lehetnek mérgező anyagok.”

Alattomos

A parlagfű fogyasztásának hosszú távú hatását patkányokkal végzett kísérletekkel vizsgálták.

„Azért patkányokkal, mert az életműködésük sokban hasonlít az emberéhez. Egy hónapig etettünk velük parlagfüvet, ez nem túl hosszas alkalmazás, de már ennyi idő alatt is tapasztaltunk olyan elváltozásokat, főleg a vese és az agy működésében, amely aggodalomra adhat okot. Működésbeli romlást figyeltünk meg.”

Csupor Dezső szerint ez arra hívja fel a figyelmet, hogy a hosszú időn keresztül fogyasztott parlagfű károsítja a szervezetet, de ez nem tűnik fel a fogyasztónak, mert nem lesz tőle hányingere, nem fáj tőle a feje, nincs rosszul, de például a veseműködése romlik. Az pedig csak tíz-húsz vagy még több év múlva okoz tünetet.

„Alattomos ez a fajta toxikus hatás, alattomosabb, mint, ami közvetlenül valamilyen tünetet vált ki.”

Az allergiára szedett allergén módszerét használják, például a méhcsípés-allergia kezelésére – mondta el a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének docense.

„A méhmérget megfelelő mennyiségben növelik a dózist, így elérhető, hogy egy idő után az allergia elmúlik. Ezt el lehet érni parlagfűpollennel is, de ahhoz tényleg csak a megfelelően tisztított és adagolt formájú pollent kell beadni.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×