Ez okozza a legsúlyosabb krízishelyzetet a magyar egészségügyben

Infostart
2017. május 2. 16:27
Vannak olyan kórházak, ahol a minimumelváráshoz képest is 30-40 százalékkal kevesebb a nővér - mondta a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Balogh Zoltán szerint bár a kormány jelentős lépéseket tett a bérfelzárkózás területén, ez még mindig kevés. A hiány főként Budapesten és a nagyvárosokban jelentkezik.

"Számos kórházi osztályon - Budapesten és a vidéki nagyvárosokban - a minimumelváráshoz képest is 30-40 százalékkal kevesebb nővér dolgozik. Ez már krízishelyzet, amit eszerint kell kezelni" - jelentette ki Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke a Magyar Kórházszövetség kongresszusán.

A kamarai elnök az InfoRádinak úgy nyilatkozott, hogy hiába volt a tavalyi bérrendezés akár 30-35 százalékos az egészségügyben, olyan nagy volt az elmaradás, hogy az ágazatok között még most is a lehető legrosszabb helyet foglalják el.

"Még a diplomás pályakezdők jövedelme is elmarad más ágazatokétól, és éppen ezért

a hiány nagyon érződik a hazai ellátási rendszerben"

- mondta Balogh Zoltán, és hozzátette, ebben jelentős szerepe van annak is, hogy a szakdolgozókat kevésbé foglalkoztatják tovább a nyugdíjkorhatár elérése után, pedig az orvosoknál szinte kivétel nélkül mindenki megkapja ezt az engedélyt. Az elnök szerint ennek elsősorban gazdasági okai lehetnek, illetve az is közrejátszhat, hogy a döntéshozók csak az orvosokban gondolkoznak.

Az egészségügyi kormányzatnak több fórumon jelezték a nővérhiány jelentette problémát. Fontosnak tartanák, ha a szakdolgozói utánpótlásra is több figyelmet és forrást áldoznának. Balogh Zoltán szerint olyan ösztöndíjprogramokra lenne szükség, amelyek nemcsak a felsőoktatásban tanulókat segítik, hanem az OKJ-s ápolók tanulmányait is támogatják, és vonzóvá tehetik a pályát.

A bérrendszer újragondolását is javasolják.

A mindenkori garantált bérminimumhoz igazodó szakdolgozói bértáblát szeretnének,

mert úgy a bérbesorolás nem devalválódna. 

"Szomorú, hogy főiskolai diplomával egy pályakezdő kolléga bruttó 200 ezer forint alatt tud csak elhelyezkedni a magyar egészségügyben, miközben ez az az ágazat, ahol a heti foglalkoztatási idő 48 óra is lehet, de akár heti 54-60 órás munkateher is lehet" - mondta Balogh Zoltán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Ez okozza a legsúlyosabb krízishelyzetet a magyar egészségügyben
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást