Ma Magyarországon közel 30 ezer ember szenved Parkinson-kórban. A tünetegyüttes az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség, kialakulásának okát pedig egyelőre még nem ismerik – összegezte a DELTA Magyar Parkinson Egyesület elnöke.
„A Parkinson-kór klasszikusan mozgászavar:
a beteg mozgása megváltozik, lassabb lesz, ügyetlenné válik egyik vagy másik keze. Bizonyos ritmikus mozgásokat – például hajmosásnál a ritmikus forgó mozgást – nem tudja jól végezni a beteg, és a fogmosás nem megy olyan jól, mint korábban. Nehezebben tudnak felállni a betegek, nehezen tudnak megfordulni az ágyban. Külön tünet a remegés, ami nem a Parkinson-kór velejáró tünete, de ha van, akkor nagyon jellemző” - sorolta a jellemző tüneteket Takáts Annamária.
Az egyesület elnöke hozzátette: a remegés csak a betegek egyharmadánál jelentkezik,
sőt, sokszor nem is mozgásszervi tünetekkel, hanem hangulatzavarral jelentkezik a kórkép.
Takáts Annamária azt is kiemelte, hogy
a Parkinson-kór ma már jól kezelhető betegség.
„A korszerű gyógyszeres és nem gyógyszeres metódusokkal, lehetőségekkel nagyon jó életminőséget tudunk fenntartani, sokáig önálló életet élhetnek, nagyon sokáig munkaképesek maradhatnak, és nagyon sokáig aktívak lehetnek a betegek a mindennapi családi életben” - közölte az egyesület elnöke.
Takáts Annamária elmondta, bár a betegség a fiatalabbakat is érintheti, részben az átlagéletkor növekedésével a szakemberek azzal számolnak, hogy
2030-ra megkétszereződik a Parkinson-kóros betegek száma.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!