eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Kósa: éppen a magyar diákok védelme indokolta a CEU-t is érintő törvénymódosítást

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint félreértésen alapul a CEU-ról folyó politikai vita. Kósa Lajos azt mondta: a nemzeti felsőoktatási törvény kedden elfogadott változtatásaival a magyar diákokat akarják megvédeni.

A Fidesz frakcióvezetője utalt ara: megvannak azok a feltételek – és korábban is megvoltak -, amelyek alapján Magyarországon külföldi egyetemi diplomát lehet kiadni, magyar oktatási intézménnyel együttműködve.

Az egyik feltétele az, hogy létezzen nem csak jogi, hanem - miként fogalmazott - szervezet-szociológiai értelemben is az az egyetem, amelynek tudományos és oktatási tevékenységére hivatkozva diplomát adnak.

Legyen meg továbbá az érintett két állam közti egyezmény, amely ezeknek a diplomáknak a kölcsönös elismerését állami szinten garantálja.

"Ellenkező esetben a problémát az jelenti, hogy Magyarországon egy magyar diák jelentős tandíjat fizet be egy olyan intézménynél, amelyről azt vélelmezi, hogy jogosan kap egy diplomát, és később jön rá, hogy ezt nem ismerik el.

Ezt rakjuk rendbe" - mondta Kósa Lajos.

Hozzátette azt is, hogy e feltételeknek egyébként a CEU meg tud felelni, és erre a törvény megfelelő határidőt is ad. Sőt, a jogszabály azt is kezeli, hogy miután bizonyos föderális államokban a felsőoktatás nem szövetségi, hanem tagállami hatáskör, az erre vonatkozó megállapodást a szövetségi állam engedélyével magával a tagállammal meg lehet kötni vagy azzal a szervezettel, amely a felsőoktatás felelőse.

"Szerintünk a magyar felsőoktatás, a versenysemlegesség és a magyar diákok védelme megköveteli, hogy egyenlő pályák, egyenlő esélyek alapján döntsék el a fiatalok, milyen felsőoktatási intézményt választanak.

A Közép-európai Egyetem működését, annak oktatási programját, azt, hogy ott mit tanítanak, ez a törvényjavaslat ebben az értelemben semmilyen módon nem érinti"

- jelezte a Fidesz frakcióvezetője.

"Természetesen látjuk a kibontakozó politikai vitát, de annak egy nagyon-nagyon jelentős része félreértésen alapul" – hangsúlyozta Kósa Lajos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×