Hajózárral védik a határokat

Infostart
2017. április 3. 11:02
Hajózárral állja útját a migránsoknak a Dunán és a Tiszán a Belügy- és a Honvédelmi Minisztérium. Kilenc rendőrségi és két katonai hajóval járőrözve igyekeznek lezárni a migránsok elől a folyók magyar–szerb határszakaszát. Emellett helikopterekről is figyelik majd a vízen és a folyók két oldalán a gyanús mozgásokat – írta a Magyar Nemzet.

Kontrát Károly belügyi államtitkár az állami televízióban arról beszélt, hogy a jogi határzár életbelépése és az új intelligens kerítés működésbe állítása után a Duna és a Tisza maradt az egyetlen lezáratlan határszakasz a térségben. Igaz, a széles és erős sodrású folyókon a nagy kockázat miatt eddig sem sokan próbáltak bejutni az Európai Unióba,

ezután azonban még kevesebb esély lesz vízi úton kikerülni a határzárat. 

Úgy tűnik, a magyar határzár máris átrendezte a migránsútvonalakat - olvasható a Magyar Nemzetben. Helyi beszámolók szerint a szerb oldalról eltűntek a migránsok.

Ezt látszik erősíteni az is, hogy a Police.hu adatai szerint az elmúlt napokban egyetlen illegális határátlépővel szemben sem intézkedtek a határrendészek. Szakértők szerint a migránsok és az őket irányító embercsempészek

megpróbálják megkerülni a magyar határra felépített kerítéseket.

Torlódások lehetnek húsvétkor

Péntektől Románia is szigorításokat vezetett be a határátkelőkön az unió most hatályba lépő határellenőrzési kódexének megfelelően. Emiatt jelentősebb torlódások alakulhatnak ki már a héten, de a húsvéti hosszú hétvégén mindenképpen a magyar-román határátkelőkön.

A rendelet értelmében ugyanis

az EU-ban szabad mozgási joggal felruházott polgárok úti okmányait is ellenőrizni kell mind be-, mind kilépéskor.

Az okmányok adatait össze kell vetni a schengeni információs rendszerrel, illetve a lopott vagy elveszett dokumentumok Interpol-adatbázisával, hogy a hatóságok meggyőződjenek arról, az illető nem jelent biztonsági, közrendvédelmi vagy közegészségügyi kockázatot az Európai Unióban.

A szigorítás nemcsak az EU külső határaira vonatkozik, hanem minden olyan belső határra, ahol a tagállamok még nem állapodtak meg a határ ellenőrzés megszüntetéséről. Az unió így próbálja megnehezíteni, hogy saját nevükön vagy lopott okmányokkal visszatérhessenek hazájukba azok az uniós polgárok, akik korábban az Iszlám Állam oldalán harcoltak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!