Olcsóbban fürdőzhetünk jövőre?

Infostart
2017. március 31. 16:54
A fürdőszolgáltatások ÁFA tartalmának csökkentését kéri a Magyar Fürdőszövetség. Hegyi Ákos, a szervezet főtitkára az InfoRádiónak azt mondta: ez a lépés öt éven belül többletbevételt hozna az állam számára.

A Magyar Fürdőszövetség kezdeményezte a kormánynál, hogy

a jelenleg érvényes 27 százalékról 18 százalékra csökkenjen a fürdőszolgáltatások áfakulcsa 2018. január 1-jétől

- számolt be a szervezet főtitkára.

Így a hazai turizmus három fő szolgáltatási pillére - a fürdők mellett a szálláshelyek és a vendéglátás - teljes egészében a kedvezményes áfakörbe tartozna, ezzel jelentősen erősödne a teljes turisztikai ágazat tőkeereje és nemzetközi versenyképessége - tette hozzá Hegyi Ákos.

Rámutatott, hogy

jelentős versenyhátrányt okoz az ágazatnak, hogy az EU-tagországok csaknem fele alkalmaz a magyarországinál lényegesen alacsonyabb, 3-17 százalék közötti kedvezményes áfakulcsot,

közöttük több szomszédos tagállam is.

Kiemelte: a magyarországi fürdőkultúra az 550 üzemelő fürdőegységével kiemelkedő értéket képvisel Európában. Évtizedek óta sikeresen járul hozzá az ország ismertségéhez. A hazai gyógy- és élményfürdők, uszodák évente mintegy 40 millió fürdőbelépést regisztrálnak, ezzel évente nettó 144,4 milliárd forint bevételt generálnak.

A foglalkoztatáshoz és a turizmust jellemző szezonalitás csökkentéséhez csaknem 8 ezer dolgozó teljes munkaidős alkalmazásával járul hozzá a fürdőágazat.

A tíz leglátogatottabb hazai turisztikai célpont közül 7 település - Budapest, Hajdúszoboszló, Bük, Hévíz, Eger, Zalakaros, Sárvár - hagyományos fürdőváros.

A szövetség hatástanulmánya szerint

az alacsonyabb áfakulcs miatti bevételkiesés az állami költségvetésben csak marginális lenne, öt év alatt megtérülne.

Az áfacsökkentés hatására egyéb adó- és járuléknemekből befolyó magasabb költségvetési bevételek csökkentenék a központi költségvetés bevételkiesését, hatása azonban országos minőség-emelkedéshez vezetne a fürdők modernizálása mellett.

Az áfacsökkentéssel a fürdőknél maradó többletforrást a fürdők a bérek emelésre, állagmegőrzésre és infrastrukturális fejlesztésekre kívánják fordítani, tehát a megtakarítást visszaforgatnák a nemzetgazdaságba - hangsúlyozta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Olcsóbban fürdőzhetünk jövőre?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást