A dokumentumot Balog Zoltán miniszter és Hankó Zoltán kamarai elnök írta alá.
Az emberi erőforrások minisztere az aláírás előtt úgy fogalmazott, az elmúlt hat évben
a kormány megvédte a patikákat,
a gyógyszerészek becsületét és ezzel a gyógyszert vásárló betegek biztonságát. Balog Zoltán hangsúlyozta, a gyógyszerellátás nem elsősorban kereskedelmi tevékenység, hanem minőségi kérdés, amelynek biztosításához elengedhetetlenek a szakképzett gyógyszerészek.
Az emberi erőforrások minisztere a terület nagyságát érzékeltetve elmondta,
évente 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás történik az ország 2318 patikájában.
Szólt arról is, hogy míg 2010-ben a patikák egynegyede veszteséges volt, addig 2015-re ez 176 patikára csökkent, az adózott eredményük 2015-ben 24,5 milliárd forint volt.
Balog Zoltán kiemelte, a gazdasági stabilitás megteremtésén túl a szakgyógyszerészek is az orvosokéval megegyező béremelésben részesültek, a tavalyi 107 ezer forint után idén novemberben további 100 ezer forint emelést kapnak. A miniszter további pozitív változásként említette, hogy idén januártól
a patikák ötven százalék feletti tulajdonrésze szakgyógyszerész kezében van.
A kamarai elnök a beszédében azt mondta, hogy 2010-re a gyógyszerészek szakmai, egzisztenciális és morális válságba kerültek, de az azóta megtett intézkedéseknek köszönhetően jelentős előrelépést sikerült elérni, és a mostanra kialakult gazdasági és jogi környezet biztosítja a gyógyszertárak hosszú távú, stabil működését.
A köztestület elnöke ugyanakkor közölte, a gyógyszertárak gazdasági működtetését tovább kell erősíteni, hogy "megérje jól és becsületesen" dolgozni, továbbá fejleszteni kell a gyógyszerészi képzést, szakképzést, továbbképzést.
Hankó Zoltán az InfoRádióban felidézte, a gyógyszerész kamara és a kormány az első megállapodást 2010-ben kötötte meg. Akkor a kormány gyógyszerellátás átszervezését, a liberalizáció leállítását vállalta. 2014-ben a megállapodást megújították, amelyet a 2010-ben vállaltak befejezése mellett új szempontokkal is kiegészítettek.
„Ilyen a tulajdonosi program végigvitele, gyógyszertárak gazdasági működőképességének biztosítása, fiatal gyógyszerészek szakmai és egzisztenciális helyzetbe hozását. Ezeknek eredményeként az 1989–90-ben indult
rendszerváltó folyamatot tavaly év végén, az idei elején le tudtuk zárni.”
A stratégiai együttműködési megállapodás révén a kamarának lehetősége lesz bekapcsolódni a területet érintő jogalkotási folyamatba, a joganyagok elkészítésébe - hangsúlyozta a gyógyszerész kamara elnöke.
„A minisztérium jogszabályelőkészítő munkájába a kamara nemcsak a közigazgatási szabályok figyelembevételével vehet részt, hanem a stratégiai tervező munkától, tehát a jogszabályalkotás első fázisától. Minden, a gyógyszerészetet és a gyógyszerellátást érintő jogszabályról egyeztetés lesz."
Az előző évek tapasztalatai alapján több tucat ilyen jogszabály készül, a gazdasági működőképességtől kezdve a szakmai szabályokon keresztül az ellenőrzés szabályaiig minden terítékre kerülhet, ami a gyógyszerellátást érinti - mondta Hankó Zoltán.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!