A jégtömeg már Szerbiában van, de a munkának még nincs vége - mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese.
„A vízminőségi készültséget még megtartjuk, hiszen a jégtorlasszal rengeteg szemét érkezett, szeretnénk összeszedni a hullámtéren, amikhez hozzáférünk. Erre két ponton lesz lehetőségünk: az alsó szakaszon és a kiskörei erőműnél.”
Ez kivételesen nagy jeges ár volt - tette hozzá az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője.
„A teljes jégmennyiség, ami a Tisza vízgyűjtőjén volt, 40 millió köbméter lehetett. Amit Záhonynál lejött, 6,34 millió köbméterre becsüljük. Az acélkék jégtáblák beletúrtak a kanyarokba a földbe, jól mutatja az erejét, hogy a bodrogi kikötőben négy méter magasra föltolta a hajókat a jég.”
Láng István rámutatott, hogy ezt a nagy jégtömeget egy viszonylag kis árhullám indította el a Tiszán.
„Ezek a torlaszok abnormálisan és kiszámíthatatlanul emelik meg a torlaszok fölötti vízszintet, ez történt most Záhonyban, ahol tíz méterrel emelte meg a Tisza vízszintjét, Vásárosnaményben 8,5 méterrel, Záhonyban 30 centivel maradt el az eddigi rekord árvízszinttől. Ebben az esetben más a folyófelszín görbéje, koncentráltan kisebb területen, de nagyobb vízszintek jelentkeznek. A vízhozam nem olyan nagy, de a torlaszduzzasztó hatása miatt igen nagy lehet.”
A jeges ár elleni védekezést az nehezítette meg, hogy egy ilyen jelenség nagyon kiszámíthatatlan és gyors, tehát percek alatt kellett dönteni egy-egy közbeavatkozásról - mondta Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.