Már majdnem egy éve, hogy a Nemzeti Választási Iroda auláját megszállta egy kigyúrt kopaszokból álló csoport: a Magyar Szocialista Párt 2016. február 23-án akarta leadni a vasárnapi boltzár elleni népszavazás indítványát. Az NVI előterében tömörülő férfiak megakadályozták Nyakó Istvánt, az MSZP politikusát, hogy elsőnek bélyegezze le az ellenzéki kezdeményezését, és a segítségükkel kapott elsőbbséget Erdősi Lászlóné, Herceghalom polgármesterének felesége, aki a kormány által elrendelt vasárnapi zárva tartás folytatása mellett kampányolt volna.
A kopaszok az NVI-ben mutatóban egy-egy mappát szorongattak a kezükben, mintha maguk is népszavazási kezdeményezéssel érkeztek volna, az akció után azonban azonnal elhagyták az épületet. A Kúria tavaly tavasszal kimondta, hogy Erdősiné a kopaszok fellépése miatt
jogellenesen szerezte meg a népszavazási kezdeményezés lehetőségét.
A csoport ellen el is kezdődött a rendőrségi nyomozás választás és népszavazás rendje elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt, és bár beazonosították a résztvevőket, a vizsgálatot leállították, még mielőtt vádemelésre sor került volna. Így a mai napig nem tudható, hogy ki tervezte meg az akciót, és ki hívta a választási irodához a kigyúrt figurákat.
Ez a titok is tisztázódhat:
a csapat 11 tagja hamarosan mégis vádlottként állhat a bíróság elé
– tudta meg a 24.hu.
Nyakó István és jogi képviselője, Czeglédi Csaba a rendőrség és az Alkotmányvédelmi Hivatal adatai alapján pótmagánvádas eljárást indított a csoport tagjai ellen. A korábban beazonosított két kopasz helyett a napokban beadott újabb vádindítványban már 11 férfi neve szerepel. Amennyiben a bíróság elfogadja, Erdősi Lászlónénak és kísérőjének, Varró Ádámnak bűnsegédként kell majd felelni a kérdésekre.
A vádindítványban szereplő vádlottak nem először kerülnek az igazságszolgáltatás fórumai elé. A 24.hu úgy tudja, az elsőrendű vádlottként megnevezett szolnoki illetőségű Cs. Mihályt közlekedési kihágások mellett rablásért, erőszakkal elkövetett lopásért, súlyos testi sértésért vonták korábban felelősségre, a másodrendű budapesti K. Tibor Attila pedig többek között gyermekkorú ellen elkövetett súlyos testi sértés, több rablás és kábítószerrel való visszaélés miatt kapott több év börtönbüntetést és összesen 5 év közügyektől való eltiltást.