Az ügyészségnek jelenleg nem áll módjában a nyomozati iratok részét képező, a 4-es metró beruházásának visszaélésgyanús ügyeit összegző OLAF-jelentést nyilvánosságra hozni – tájékoztatta a Magyar Időket a Legfőbb Ügyészség. Hozzátették: az Európai Csalás Elleni Hivatal jelentése mint bizonyítási eszköz a folyamatban lévő nyomozás részét képezi.
A büntetőeljárási törvény szabályai szerint pedig ez azt jelenti, hogy az ügy érintettjei is csak a nyomozás végén ismerhetik meg teljes körűen az iratokat.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén is napirenden volt az OLAF-jelentés. Tarlós István a napirend vitájában jelezte: az anyagot mielőbbi nyilvánosságra kell hozni. Ugyanezt javasolták a fővárosi ellenzéki pártok képviselői is.
Korábban a DK egyik képviselője állította azt, hogy az OLAF főigazgatója szerint a kormány megtehetné, hogy nyilvánosságra hozza a jelentést. A főpolgármester ugyanakkor arról is beszélt, hogy pontosan ismeri a megállapítások fővárosra vonatkozó összes elemét.
„Ennek alapján innen is azt kérem, lehetőség szerint a következő órában hozzák nyilvánosságra ezt a jelentést. Gondolhatják, ha egész más lenne benne, mint amire célzok, akkor nem lennék ilyen bátor. Nagyon kíváncsi vagyok, mit fognak mondani. Azt kérem, ez a jelentés minél előbb kerüljön nyilvánosságra.”
Tarlós István arra is kitért, hogy a szabálytalanságok miatt várható büntetést nem a városnak, hanem az országnak kell kifizetnie. Közölte, hogy ez kevesebb lehet mint a Lázár János által eredetileg bejelentett 76 milliárd forint, és körülbelül 59 milliárd forintra rúghat.
A főpolgármester beszélt arról is, hogy az OLAF 78 megállapítása közül egyetlen egy vonatkozik a 2010 után időszakra: az uniós hivatal nem ért egyet azzal az eljárással, ahogy a főváros - kormányzati engedéllyel - lecserélte a beruházás "súlyos szabálytalanságokat" elkövető ellenőrző mérnökét.