Egyre több lehet a mozaik család

Infostart
2016. november 1. 18:30
Miközben évtizedek óta köztudottan folyamatosan csökken a családok és a családban élők száma, kevésbé ismert jelenség, hogy az egyszülős családok egyre gyakrabban egyesülnek úgynevezett mozaik családokká - nyilatkozta az InfoRádió Családi hét című műsorának Monostori Judit, a Népességtudományi Kutatóintézet kutatója.

Statisztikai értelemben családnak nevezünk minden olyan együttélési formát, amely párkapcsolaton – házasság vagy élettársi kapcsolat – vagy pedig gyermek és szülő reláción alapul, ilyen értelemben tehát az egyszülős családokat is családnak tekintik. Ahogy családnak veszik a gyermek nélküli házaspár vagy a gyermek nélküli élettársi kapcsolatot is – közölte a Népességtudományi Kutatóintézet kutatója.

Monostori Judit az InfoRádió Családi hét című magazinműsorában kiemelte: többségben vannak a társadalomban a gyermeket vállaló családok.

„Az akaratlagos gyermektelenség aránya nő, de még mindig jelentős többségben vannak a gyermeket vállalók. Az elég egyértelműen kimutatható, hogyha házasságot kötnek, akkor ezt jellemzőbben követi gyermekvállalás, mintha élettársi kapcsolatban élnének” – fejtette ki.

A kutató szerint az egyszülős családokra érdemes úgy gondolni, mint esetleges jövőbeli mozaik családokra.

„Ez dinamikusan változik, és az egyszülős családokból nagyon gyakran újra kétszülős családok lesznek. Esetleg mindketten hoznak gyermeket a családba, közös gyermekeik is lehetnek. A mozaik családok arányáról, jelenlétéről elég keveset tudunk. Azt látjuk a kutatásainkból, hogy egyre magasabb az egyszülős családok aránya, de úgy tűnik, hogy egyre rövidebb időt töltenek egyszülős családként – elsősorban a gyermekeket egyedül nevelő anyák –, és sokkal nagyobb esélyük van arra, hogy mozaik családdá alakuljanak, mint korábban. Ez jó hír és kevésbé ismert jelenség” – ismertette Monostori Judit.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Egyre több lehet a mozaik család
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást