„Szúrópróbaszerűen végzünk próbavásárlásokat ilyen termékekkel. Néhány száz ilyen próbavásárlás történik egy hónapban, az ország teljes területén a közforgalmú patikákba. Ezeket a termékeket a laboratóriumunk bevizsgálja” - közölte az intézet főosztályvezetője.
„Vizsgáljuk a hatóanyag-tartalmat, a növényi vagy egyéb alkotórészeket, a készítmény tisztaságát, hogy közelebb kerüljünk ahhoz, hogy kiderüljön, valóban a feltüntetett összetételhez közelít-e a termék összetétele, vagy esetleg pontosan meg is egyezik vele” - mondta Pálffyné Poór Rita.
Hozzátette: természetesen ez lenne az elvárás.
Elmondta, hogy az internetes felületeken kínált termékek alapján látható, hogy vannak divatok, vannak olyan időszakok, amikor megugrik bizonyos termékeknek a fogyasztása.
Ott olyan előnyös tulajdonságokkal tüntetik fel a termékeket, ami lehet igaz, de bőven túl is mutathat azon, ami valójában igaz – tette hozzá.
Elmondta, hogy érzékelik az olyan hullámokat, amikor egy-egy étrend-kiegészítőt reklámoznak internetes felületeken, és ilyenkor célzottan ezt a termékkört ellenőrzik.
De természetesen azért a kollégák a gyanúsnak látszó készítményeket a stratégiailag fontosnak tartottakon kívül is leemelhetik a polcról – tette hozzá Pálffyné Poór Rita.
„Az interneten kínált étrend-kiegészítők vagy a vény nélkül kapható készítmények esetében mintegy negyedüknél-felüknél már felfedeztük, és a laborvizsgálatokkal igazolni tudtuk azt, hogy a dobozon feltüntetett információ és a készítményben található anyagok nem egyeznek” - ismertette az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főosztályvezetője.
Hozzátette, hogy a patikai forgalomba helyezett készítmények esetében ilyen nem történt.
Elmondta, hogy természetesen azt is vizsgálják, hogy a hirdetésekben állítottak megfelelnek-e egy-egy termékcsoport hatásainak.
„A termék úgynevezett kísérő iratait, a dobozát, a betegtájékoztatót – vagy étrend-kiegészítők esetén a dobozt, és egyéb, a beteg tájékoztatására alkalmas feliratát is – tartalmilag ellenőrizzük. Az ugyanis nem mutathat túl azon, amit a termék tud. Tehát semmi esetre sem mondhat egy vitaminkészítmény olyan túlzó állítást, hogy meggyógyítja például a rosszindulatú betegségeket, akár a rákot” - fogalmazott Pálffyné Poór Rita.