„Kiemelten fontos, hogy a tűző napsütéstől óvjuk az állatokat, illetve gondoskodjunk a folyamatos ivóvíz-ellátásukról. Lezárt autóban, napsütésben semmiképp se hagyjuk a kedvencünket, könnyen hőgutát kaphat, ami az életébe kerülhet” - hívta fel a figyelmet Pallós László.
A NébiH országos állatvédelmi főfelügyelője hozzátette, a sétáltatásokat célszerű a kora reggeli, késő délutáni órákra időzíteni. A táplálékot is érdemes több részletre osztani, hiszen az emberhez hasonlóan az állatok étvágya is csökken, de mint jelezte: friss ivóvíz mindig legyen az állat előtt.
Pallós László elmondta: „hosszú szőrű kutya szőrzetét kicsit levághatjuk, megritkíthatjuk. Ez komoly segítség lehet, hogy a nehéz napokat átvészelje. Nagyon fiatal, illetve idős, beteg, keringési rendellenességgel küzdő kutyák esetében még nagyobb a rizikó, kímélni kell őket, az árnyékos, nyugodt hely biztosítása nagyon fontos.”
A NébiH országos állatvédelmi főfelügyelője hozzátette, a nyulakat, csirkéket is megviseli a hőség.
„A nagylétszámú állattartó telepeken olyan rendszerek, automata szellőzőrendszerek vannak beépítve, amelyek biztosítják a megfelelő mikroklímát. Ezeknél arra kell figyelni, hogy a meghibásodást azonnal jelezze egy szerkezet” - emelte ki Pallós László.
Hozzátette, a háztáji állománynál is az a legfontosabb, hogy árnyékos helyet és friss vizet biztosítsuk az állatoknak. Mint mondta, ha ólhoz kifutó is társul, fontos, hogy azt is beárnyékoljuk, mert a sertések például hamar leéghetnek. Ha az állatokat szállítani kell, a kora reggeli vagy a késő esti órákat ajánlják a szakemberek.
„Hosszútávú, nyolc órán túli állatszállítás esetén nagyon szigorú előírások vonatkoznak a járműre, például megfelelő légcserét biztosító szellőztetőrendszerrel kell rendelkeznie és az állatokat folyamatos el kell látni ivóvízzel” - hívta fel a figyelmet Pallós László.