A Magyar Idők számára készült - az MTI-hez szombaton eljuttatott - összegzés szerint a májusban publikáló közvélemény-kutató intézetek (Nézőpont Intézet, Závecz Research, Republikon Intézet, Iránytű Intézet) felmérései abban megegyeznek, hogy a legvalószínűbb listás eredményeket nézve 40 százaléknál magasabb - tehát a 2014-es listás eredménnyel lényegében azonos - a kormánypártok támogatottsága.
Emlékeztettek arra, áprilisban a Republikon Intézet, a Medián és a Tárki is bőven a 2014-es választásnál jobb listás eredményt becsült a Fidesz-KDNP szövetségnek (53, 50, illetve 47 százalék).
A Nézőpont Intézet szerint zuhanásról ugyanakkor megalapozatlan beszélni: "egy-egy indok nélkül kiugró mérési adat után természetesnek számít, ha minden kutatócég eredménye visszarendeződést mutat az átlagokhoz".
A közlemény szerint a pártversenyt immár tíz éve vezető kormánypártok, és a pártverseny - kutatócégenként eltérő - második helyezettje közti különbség ráadásul minden intézet esetében igen jelentős, legalább 10 százalékpont.
Az intézetek adataiban eltérés mindössze abban mutatkozik meg - írják -, hogy a Jobbik, illetve egy feltételezett baloldali összefogás eredményét hogyan mérik. Jelenleg a baloldali pártok (MSZP, DK, Együtt, PM, Liberálisok) legvalószínűbb listás eredménye 22-33 százalék között mozog a kutatócégeknél, a Jobbik támogatottsága pedig ezen a bázison 18-27 százalék.