Az új Nemzeti Alaptanterv legkorábban 2018 szeptemberében lesz bevezethető – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős helyettes államtitkára. Sipos Imre hozzátette: az átmeneti időszakban szeretnék elérni, hogy a napi kötelező óraszámban elsajátítható legyen a tananyag.
„Mivel azt a vitát most nem lehet megnyitni, hogy matematikából, magyarból vagy más tantárgyból az óraszámokat csökkentsük, ezért a nemzeti alaptanterv – a nemzeti tudásminimum – bázisán az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet tanmenet-javaslatokat készít az általános iskola 1-8. évfolyama számára augusztus 16-ig. E tanmenet-javaslatok a jelenlegi tantervi tananyagot minimalizálják” – mondta Sipos Imre.
Ezek a tanmenet-javaslatok azt az üzenetet közvetítik majd az iskolák felé, hogy ez az a kötelező tananyag mennyiség, amit mindenütt el kellene sajátítani – tette hozzá a helyettes államtitkár.
Azt is hangsúlyozta, hogy ha a tanuló, az osztály előrehaladása lehetővé teszi, akkor természetesen az iskola ennél többet is taníthat. A pedagógus és az iskola szabadsága tehát e tekintetben növekedni fog.
A jövőben megszüntetnék az egyes tananyagok kerettantervekben rögzített kötelező óraszámát is – mondta a továbbiakban a helyettes államtitkár.
Ennek értelmében a pedagógus dönthetné el, hogy egy adott témával mennyi ideig kíván foglalkozni.
„Emellett már most készülünk, hogy ajánlást teszünk arra: a negyedik és a nyolcadik osztály végén - egyelőre csak ebben a két szakaszban – mi lenne az a tudásszint, ahová a gyermeknek el kellene jutni” – jelezte a helyettes államtitkár.
Az általános iskola első két osztályában a tanmeneti javaslat lehetővé tenné, hogy a 45 perces órából 30 perc tanítás mellett 15 perc játékos egyéb foglalkozás is legyen, ezzel is megakadályozva, hogy a gyermekek hamar elfáradjanak.