Biciklisek kontra Városháza: kinek dolgozik az idő?

Infostart
2016. április 13. 21:53
Nagy viharokat kavart egy főpolgármesteri utasítás, amely a budapesti kerékpározás feltételrendszerének felülvizsgálatát tervezi. A kerékpárosok szerint a javaslat visszavetné az elmúlt évek eredményeit, a Városháza viszont egy radikális kisebbség zsarolásáról beszél.

Egy kiszivárgott városházi dokumentum szerint jelentős változások léphetnek életbe Budapesten a kerékpáros közlekedésben. Kürti Gábor, a Magyar Kerékpáros Klub elnöke szerint ha a sajtóban megjelent tervek megvalósulnak, az jelentősen visszavetheti a fővárosi kerékpáros kultúrát.

„Érzek egy olyan szándékot, hogy meg kell regulázni a kerékpáros közlekedést, mert talán túl sok a kerékpáros. Tíz év alatt valóban a 11-szeresére nőtt a kerékpározók száma. Nem tudom, hogy ezt a folyamatot meg lehet-e akadályozni. Szerintem az idő a kerékpározásnak dolgozik, ez, és a gyaloglás fog elsőbbséget élvezni a közlekedésben” - vélekedett Kürti Gábor.

 Időközben a főváros közleményében azt írta: rágalomkampány zajlik a városvezetés kerékpáros koncepciója miatt. Hozzátették: a főpolgármester nem adta utasításba a kerékpáros fejlesztések megszüntetését, és nincs szó a tömegközlekedés háttérbe szorításáról.

 A sajtóban több helyen megjelent, hogy egy öt pontból álló főpolgármesteri utasítás a budapesti kerékpározás feltételrendszerének felülvizsgálatát tervezi.

 Tarlós István az Indexnek azt mondta, hogy egyetlen bicikliút sem szűnne meg, de azokon a helyeken, ahol közel vannak egymáshoz a bicikliutak, plusz a buszsáv is bicikliút, ott a buszsávban letörlik a jelzéseket.

 Kürti Gábor az InfoRádiónak adott interjúban kiemelte, hogy a kerékpárosok nem akadályozzák a buszok közlekedését.

 „Sokan felvetik, hogy a kerékpárosok lassítják a buszközlekedést, de ez tényszerűen cáfolható. Ez a KRESZ újítása, és nagy biztonságérzetet ad a kerékpárosoknak. Azt gondolom, hogy nagy probléma nincsen, biciklizni mindig lehet majd a városban” - jegyezte meg a Magyar Kerékpáros Klub elnöke.

 A Városháza közleménye eközben azt is kiemeli, hogy a kerékpározás ésszerű fejlesztése nem lehet azonos a kerékpárosok radikális kisebbségének terrorjával és zsarolásával. Ezt a főváros vezetése visszautasítja, és hangsúlyozza, hogy 1990 óta soha nem volt annyi kerékpáros fejlesztés, mint a 2010 óta.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kerékpáros-ügy a fővárosban
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást