Mobiltelefont kapnak a rabok

Infostart
2015. augusztus 10. 06:06
Mobiltelefont kapnak az elítéltek. A Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága 20 ezer készüléket szerez be, a szolgáltató a Magyar Telekom. Az intézkedést az idén január elsején életbe lépett új büntetés-végrehajtási kódex írja elő.

Augusztus 16-tól tesztelik majd azokat a mobiltelefonokat, amelyeket az elítéltek kapnak. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága mintegy 20 ezer készülékről kötött megállapodást a szolgáltatóval. Így jut telefon mindenkinek, hiszen a jelenlegi adatok szerint 17 ezer 700 ember tölti büntetését végrehajtási intézetekben. Az intézkedést egyébként az idén január elsején életbe lépett új büntetés-végrehajtási kódex írja elő.

Az InfoRádió úgy értesült, hogy a bűncselekmény súlyosságától függetlenül minden elítélt kaphat majd mobilt, és azok is kapnak készüléket, akik előzetes letartóztatásban vannak. Illetve csak akkor jutnak hozzá a készülékhez, ha azt kérik. A mobilok egyébként egyszerű alapfunkciókkal rendelkeznek majd, hívást csak az elítéltek tudnak majd indítani, visszahívni nem lehet a telefont és szöveges üzenetet sem lehet rajta indítani, fogadni.

Azt, hogy az elítéltek hetente hányszor használhatják a mobilt, egy igazságügyi minisztériumi rendeletben szabályozták. Ez három kategóriát fogalmaz meg, ennek alapján dől majd el, hogy ki mennyi időre használhatja a készüléket. 

Azok, akik jogerős büntetésüket töltik, általában hetente háromszor tíz percet használhatják majd a készüléket. De azok, akik például fogházban töltik büntetésüket, akár hetente ötször is telefonálhatnak majd. A készülék használatának gyakoriságát befolyásolja még a szabadságvesztés alatt tanúsított magatartás is. 
A fogvatartott továbbra is csak azokat hívhatja majd fel, akiket kapcsolattartóként jelölt meg. Õk általában a hozzátartozók. Az elítéltek védőik számát bármikor tárcsázhatják.

A telefonbeszélgetésekbe ugyanúgy, mint eddig, belehallgathatnak az őrök. A Büntetés-végrehajtási Intézet egyébként nem tart attól, hogy nagymértékben emelkedni fog a hívások száma. Azt egyelőre nem tudni, hogy mennyit kell majd fizetniük a raboknak a telefonálásért, illetve, hogy majd kit terhelnek a költségek, ezek az adatok ugyanis titkosak.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást