Ebola: biztonságban vagyunk

Infostart
2014. november 28. 06:00
Továbbra is biztonságban van Magyarország az ebola szempontjából - mondta az InfoRádiónak az országos tisztifőorvos. Paller Judit hozzátette: hazánkban eddig nem kezeltek ebolás beteget.

Alapvető, hogy mindent tudjon a betegségről és azt felismerje az az ellátórendszer, amely bármikor találkozhat egy olyan beteggel, aki valamilyen módon felkelti a fertőzöttség gyanúját. Természetesen ez nem pusztán a gyógyító egészségügyet, hanem a járványügyi szakembereket is érintő feladat, hiszen a környezeti kikérdezés - hol járt, kikkel érintkezett a beteg - az ő dolguk - mondta el az InfoRádiónak Paller Judit országos tisztifőorvos.

"Alacsony Magyarország kockázata az ebola-járvány tekintetében, de járványos méreteket akkor sem alakíthat ki nálunk a betegség, ha megjelenik egy-egy beteg. Hiszen itt olyanok a közegészségügyi -járványügyi, illetve a személyi higiénés viszonyok, hogy egyszerűen nincs esélye egy járványnak - hangsúlyozta.

Hozzátette ugyanakkor, hogy egy-egy eset mégiscsak előfordulhat a behurcolás miatt. Lehetnek migrációval ideérkező, esetleges lappangási szakban lévő vagy megbetegedett emberek, akik a zöld határon jutnak át, és jöhetnek vissza magyarok a külföldi missziójuk után is.

"Magyarország egy olyan magas biztonsági faktorú laboratóriumot működtet az Országos Epidemiológiai Központban, ahol megvan a lehetőség az ebola-vírus kimutatására. Ezt a kapacitást felajánlottuk a balkáni országoknak is és mindazoknak, akik ezt igénybe szeretnék venni" - jelezte a tisztifőorvos.

"A labor révén nekünk az az óriási előnyünk, hogy néhány órán belül már tudjuk, az adott eset pozitív vagy negatív" - hangsúlyozta Paller Judit.

A tisztifőorvos elmondta, hogy Magyarországon a járvány kitörése óta eddig egyetlen esetben sem vetődött fel ebola-fertőzés gyanúja. Három malária-fertőzött beteget ugyanakkor kezeltek.

Azt is közölte: az oltóanyaggal kapcsolatban annyi információjuk van, hogy folynak ezek a kísérletek.

"Nagyon reményteljes a vírus elleni oltóanyag előállítása és azt is tudjuk , hogy óriási összegeket szavaztak meg erre a kutatásra" - mondta Paller Judit. 

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást