Az amerikai kormány felülvizsgálja a COCOM-listát - 25 éve történt

Infostart
2014. november 28. 13:13
1989. november 28. kedd: Magyarország meggyőződése szerint a Varsói Szerződés valamennyi országa érdekelt abban, hogy a bécsi leszerelési tárgyalásokon átfogó megegyezés jöjjön létre. Holnap megkezdődik Magyarország és az Európai Közösségek vegyesbizottságának ülése Brüsszelben.

Magyarország meggyőződése szerint a Varsói Szerződés valamennyi országa érdekelt abban, hogy a bécsi leszerelési tárgyalásokon átfogó megegyezés jöjjön létre, amely elősegítheti, hogy a kelet-nyugati viszonyból eltűnjenek a gyanakvás és az ellenségesség elemei, és új biztonsági partneri viszony alakuljon ki az országok között. Ezt Kárpáti Ferenc vezérezredes, honvédelmi miniszter mondta, amikor Budapesten megkezdődött a Varsói Szerződés honvédelmi minisztereinek tanácskozása. A megbeszéléseken részt vesz Pjotr Lusev hadseregtábornok, a Varsói Szerződés tagállamai egyesített fegyveres erőinek főparancsnoka is.

Holnap megkezdődik Magyarország és az Európai Közösségek vegyesbizottságának ülése Brüsszelben, a szabadkereskedelmi megállapodásról. A magyar delegáció vezetője Melega Tibor kereskedelmi miniszterhelyettes elmondta, hogy egy olyan aszimmetrikus megállapodást szeretne, amely alapján a Közösségek tagállamai a magyar árukat vámmentesen és mennyiségi korlátok nélkül engednék be országaikba, miközben Magyarország egyelőre fenntartja az importvámokat, illetve azokat fokozatosan szünteti meg.

Az amerikai kormány szövetségeseivel felülvizsgálja a korszerű termékek és technológiák eladását korlátozó úgynevezett COCOM-előírásokat - közölte Beck Tamás kereskedelmi miniszterrel amerikai kollégája, Robert Mosbacher. A COCOM-hoz tartozó országok vagyis a NATO-államok és Japán három hónapon belül döntést hoznak a követendő politikáról. A lényeg, hogy a jövőben is figyelembe fogják venni a Nyugat alapvető érdekeit, de készek a kérdés rugalmas kezelésére. Magyarország korábban felajánlotta, hogy kész biztosítékokat adni arra, hogy a korszerű technológiát nem használja fel katonai célra, illetve nem adja tovább más országoknak.

A Toyota nyerte a mentőgépkocsi-típus váltásra benyújtott pályázatot. Az új mentőautót a japán cég üresen, orvosi felszerelések nélkül szállítja, a betegteret magyar cég rendezi be.  Az első 200 kocsi 1990. első felében érkezik, a teljes autópark lecserélése 4-5 évet vesz igénybe. Egy gépjármű 600 ezer forintba kerül.

További érdekességek a rendszerváltó időkről a facebook.com/kozossiker oldalon.

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást