"Célszerű otthon picit átgondolni, hogy mit szeretnénk vásárolni, hova szeretnénk menni - tanácsolta Németh Ágnes.
Az Országos Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője elmondta: "mindig felhívjuk a figyelmet: ahol sok ember van: villamoson, buszon, adventi vásárban, bevásárlóközpontban, megjelenhetnek a zsebtolvajok is. Nemcsak az értékeinket - pénztárcát, bankkártyát, telefont - viszik el, hanem az is előfordulhat, hogy a már megvásárolt ajándék tűnik el."
"Ha úgy döntünk, nem megyünk el bevásárlóközpontba, hanem otthonról az interneten intézzük a vásárlást, akkor is át kell gondolni, mit szeretnénk megvenni és milyen oldalon keresztül. Van-e annak magyar nyelvű adatvédelmi szabályzata, egyáltalán magyar-e az oldal, ha nem, értjük-e a nyelvét, tisztában vagyunk-e az ottani vásárlási szabályokkal, hogyan fogják elszállítani, van-e értékelése a honlapnak, eladónak. Sok bank ad lehetőséget arra, hogy külön számlát vezessünk az internetes vásárlásainkra, amelyre mindig csak annyit teszünk, amit szeretnénk elkölteni és a főszámlánkon lévő pénz biztonságban van" - hangsúlyozta Németh Ágnes.
"Legtöbbször az emberi felelőtlenség okoz baj, nem figyelünk oda: elmegyünk a piacra vásárolni és a kosár tetején hagyjuk a pénztárcát vagy letesszük magunk mellé, amíg válogatunk, ezekre a zsúfolt helyeken oda kell figyelni" - tanácsolta az Országos Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője.
"A nyílt területeken, adventi vásárokon - Budapest sok kerületében, vidéki városokban -, ahol sok ember megjelenik, mi is járőrözünk, és ott vannak a polgárőr kollégáink is, a bevásárlóközpontokban pedig megnövelik a biztonsági erők létszámát" - mondta Németh Ágnes.
"Mindig tegyenek feljelentést, mert akkor tudjuk, hogy másnap akár nagyobb erőket kell mozgósítani az adott területre, így tudunk erőket átcsoportosítani - hívta fel a figyelmet az Országos Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője.
Hanganyag: Kálló Izabella