eur:
393.99
usd:
369.5
bux:
65731.52
2024. április 23. kedd Béla

Késik a kancellária-rendszer bevezetése

Kancellárok nélkül indult a tanév a felsőoktatásban. A kormány korábbi tervei szerint szeptember elsején már munkába kellett volna állniuk a kancellároknak, de a kiválasztási eljárás elhúzódása miatt valószínűleg csak októberben nevezik ki őket.

Idén módosult a felsőoktatási törvény, ennek egyik eleme a kancellária-rendszer. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere júliusban azt mondta: a változtatás célja, hogy megfelelő viszony alakuljon ki az egyetemi autonómia és a szervezeti menedzsment között.

"Biztosítani kell, hogy a több tízmilliárdos költségvetéssel bíró és több ezer dolgozót foglalkoztató intézmények valóban hatékonyan, megfelelő szakmaiság mellett működhessenek. Az egyes számú felelős a rektor, de a működés területe a kancellárhoz tartozik majd, aki nemcsak szakmai felügyeletet, de munkáltatói jogokat is gyakorol" - ismertette a miniszter.

A kancellárok feladata elsősorban az egyetemek gazdálkodásának felügyelete lesz, és az állami érdekek képviselete akár a rektor ellenében is. Közvetlen munkáltatójuk az emberi erőforrások minisztere, így a kifogásolt intézkedések ellen a rektorok is legfeljebb minisztériumi panasszal élhetnek. Palkovics László felsőoktatási államtitkár korábban az InfoRádió kérdésére elmondta: az kaphat ilyen megbízást, aki egyetemen vagy főiskolán, gazdasági társaságban, központi vagy területi közigazgatásban hároméves vezetői gyakorlattal és felsőfokú végzettséggel rendelkezik.

A kormány tervei szerint a kancellária-rendszer szeptembertől indult volna. A Napi gazdaság szerint azonban a kiválasztási eljárás elhúzódott, az első fordulón 160-an jutottak túl, most jön a második forduló: egy meghallgatás a felsőoktatási államtitkárral. A nyertes 30 pályázót október közepére, vagy végére választhatják ki.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

A közép-ázsiai vendégmunkások kulcsszerepet játszanak az orosz gazdaságban, a márciusi, moszkvai terrortámadás azonban jókora zavart okozott a bevándorláspolitikában. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: „társadalmi trendforduló” érzékelhető a bevándorlókkal szemben, amit egy idő után már az orosz kormányzat sem hagyhat figyelmen kívül. A helyzet nem könnyű, ugyanis az állam eddig vendégmunkások alkalmazásával próbálta mérsékelni a munkaerőhiányt.

Nagy durranás: régóta várt amerikai szuperfegyvert kaphatnak az ukránok

Kijev már szinte a háború kitörését követően kérte Washingtontól, hogy küldjön több száz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Berobbant a mesterséges intelligencia a vállalatok életébe, mindenki beszáll az AI-versenybe

Berobbant a mesterséges intelligencia a vállalatok életébe, mindenki beszáll az AI-versenybe

Az első számú globális megatrend lett a mesterséges intelligencia boom, ami alapjaiban ír át üzleti modelleket, diszruptálhat iparágakat és felborítja az eddigi játékszabályokat. Egy teljes konferencianapon keresztül azzal foglalkozunk az AI in Business c. rendezvényünkön, milyen változásokat hoz az AI az üzlet számára az egyes szektorokban és területeken. Mellébeszélés helyett üzleti stratégiákat, valós megoldásokat és use case-eket mutatnak be a témát ismerő tanácsadók, IT-beszállítók, és azok a vállalati vezetők, akik már aktívan keresik vagy már meg is találták az AI-ban rejlő üzleti lehetőségeket. A Portfolio AI in Business rendezvényéről ebben a cikkünkben számolunk be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×