Mint azt a hazai elemzést készítő Tárki kutatója, Szeitl Blanka elmondta, három kérdésre válaszoltak a felmérés résztvevői: arra, hogy az ukrán helyzet mekkora veszélyt jelent országukra, Európára és a világ békéjére.
"A négy ország közül Magyarországon a legnagyobb a nyugalom. Mindhárom kérdés esetében Magyarországon vélekedtek a legnagyobb arányban úgy, hogy egyáltalán nem veszélyezteti ez a helyzet az ország biztonságát. Hazánkban majdnem kétszer akkora ez az arány, mint Lengyelországban vagy Szlovákiában" - ismertette a kutató.
Országukat - hazánk után - a csehek, a szlovákok majd végül a lengyelek érzik legkevésbé biztonságban. Bár a csehországi eredmények nagyon hasonlóak a magyarországihoz, mégis azok aránya, akik szerint az ukrajnai helyzet "nagyon veszélyezteti" az ország biztonságát, majdnem duplája a magyarországi adatoknak. Európa békéjével kapcsolatban Magyarországon a legoptimistábbak az emberek. Lengyelországban és Szlovákiában viszonylag kevesen gondolják úgy, hogy az ukrajnai folyamatok veszélyt jelentenek.
"A világ békéjével kapcsolatban a leginkább a cseh válaszadók aggódnak: kétharmaduk szerint nagyon vagy inkább veszélyezteti a világbékét az ukrán helyzet. A lengyelek ezzel kapcsolatban már sokkal nyugodtabbak, mint az ország biztonságával kapcsolatban" - számolt be Szeitl Blanka.
Tehát míg a lengyelek saját országuk biztonsága miatt a négy állam közül a leginkább aggódnak, a világbéke ügyében - a magyar válaszadókhoz hasonlóan - a legderűlátóbbak között vannak.
Hanganyag: Király István Dániel