A Nemzeti Választási Iroda hétfőig mind a 8,1 millió választópolgárnak kiküldte az értesítést arról, hogy hol kell majd szavaznia az április 6-ai országgyűlési képviselő-választáson. Figyelmesen el kell olvasni a levelet, ugyanis a körzethatárok változása miatt elképzelhető, hogy nem az eddig megszokott szavazókörben lehet leadni a voksot.
Mostantól két héten át a képviselő-jelöltek vagy kampánycsapatuk tagjai újra kopogtathatnak, de miután megszűnt az ajánlószelvény, nem azt kérik el, hanem úgynevezett ajánlóíveken gyűjtik be az aláírásokat - szám szerint ötszázat. Mindenki annyi politikus jelöltté válását támogathatja, amennyit csak akar.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője az InfoRádiónak elmondta: az ajánlóíven szerepel a jelölt neve és a jelölő szervezet megnevezése, az aláírónak meg kell adnia a saját nevét, a személyi számát, az állandó lakcímét, az anyja nevét és alá is kell írnia.
Minden jelölt egymillió forint támogatást kap az államtól. A Nemzeti Választási Iroda vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában korábban azt mondta, hogy teljesen nem tudják kizárni a visszaéléseket. Pálffy Ilona tájékoztatott, hogy ha a jelölt nem éri el a leadott szavazatok két százalékát, akkor vissza kell fizetnie az egymillió forintot. Ha nem tudja, akkor az adóhatóság behajtja az összeget - tette hozzá az NVI vezetője. Abban az esetben, ha a jelölt összegyűjti a megfelelő számú aláírást, de mégsem indul el a választáson, az egymillió forintot szintén vissza kell fizetnie.
Az állami kampánybüdzséből járó 597 milliós összeget egyébként akkor vehetik igénybe a listaállító pártok, ha minden egyéni körzetben van érvényes jelöltjük; ha legalább nyolcvan aspiráns össze tudta gyűjteni az ajánlást, 447,75 millió a juss, 54 (vagy több) indulónál 298,5 millió, ez alatt pedig 149,25 millió.
Március 29-ig kell jelezniük az illetékes jegyzőnél a szavazási szándékukat azoknak, akik magyarországi lakcímmel rendelkeznek, de külföldön szeretnék élni a jogukkal. Õk ugyanis - hasonlóan a négy évvel ezelőtti gyakorlathoz - a külképviseleten adhatják le voksukat, de egyéni és pártlistás szavazólapjaikat Magyarországról szállítják ki.
Ugyanez a határidő vonatkozik azokra is, akik itthon maradnak, de nem lakhelyükön tartózkodnak majd április 6-án.
Aki a választás előtti tizenhatodik napig nemzetiségiként szeretné magát regisztrálni, az az egyéni képviselőjelöltére, valamint nemzetiségi listára szavazhat, a pártlistákra nem adhatja le voksát.
Hanganyag: Németh Zoltán