A Gyurcsány-dilemma körül forog az ellenzék

Infostart
2014. január 12. 05:18
Folytatták az egyeztetést szombaton az ellenzéki összefogásban érdekelt pártok vezetői, a megbeszélést a szocialisták készítették elő - értesült az M1 Híradó; a hírműsornak a résztvevők érdemben nem nyilatkoztak. Az Együtt 2014 és a Párbeszéd Magyarországért továbbra sincs kibékülve azzal, hogy Gyurcsány Ferenc is listás, sőt előkelő listás helyet kapjon - írja az Index.

Egy budapesti családi házban folytatták az egyeztetést szombaton az ellenzéki összefogásban érdekelt pártok vezetői, köztük Mesterházy Attila (MSZP), Bajnai Gordon (Együtt-PM szövetség) és Gyurcsány Ferenc (DK), a megbeszélést a szocialisták készítették elő - értesült az M1 Híradó; a hírműsornak a résztvevők érdemben nem nyilatkoztak.

Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója csak szűkszavúan nyilatkozott az ott elhangzottakról a hírműsornak, amikor távozott a többórás megbeszélésről. "Zajlik még az egyeztetés, és igyekszünk minél hamarabb lezárni" - mondta.

Szigetvári Viktortól, az Együtt-PM társelnökétől a Híradó szerette volna megtudni, igazak-e azok a sajtóban megjelent hírek, miszerint továbbra is problémájuk van Gyurcsány Ferenc személyével kapcsolatban, ő annyit közölt, semmi olyanról nem szeretne beszélni, ami nem a nyilvánosságra tartozik. "Orbán Viktor az ellenfelünk, nem egymás ellenfelei vagyunk, vannak feltételei a tárgyalásokban való megállapodásnak" - tette hozzá.

A hírműsor szerint a három pártvezető az egyeztetés után vélhetően a hátsó bejáraton távozott az egyeztetésről.

Az Együtt 2014 és a Párbeszéd Magyarországért továbbra sincs kibékülve azzal, hogy a DK elnöke is listás, sőt előkelő listás helyet kapjon - írja az Index. Velük ellentétben a szocialisták viszont már "elengedték" ezt a kérdést és a gyors megállapodásban érdekeltek, ráadásul Gyurcsányék sem emeltek kifogást az ellen, hogy Mesterházy Attila legyen a listavezető.

A DK tárgyalódelegációja következetesen ragaszkodik Gyurcsányhoz, de annak ellenére is hajlandóak voltak az összes többi kérdésben tárgyalni, hogy Bajnaiék legalább ennyire erősen ellenzik a volt miniszterelnök listára kerülését.

Az Index szerint dilemma feloldására tett javaslatok között szerepel az is, hogy a lista első öt helyén ne Gyurcsány, hanem egy másik DK-s politikus (Molnár Csaba) szerepeljen, ugyanis a szavazólapokon csak az első öt nevet látják a választópolgárok.

Az egyéni választókerületek újraosztása is téma volt. A korábbi egyezséghez képest érdemi nyerési eséllyel rendelkező választókerületeket is átengedhetnek a DK-nak. Az MSZP-ben már korábban jelezték az érintett egyéni jelöltjeiknek, hogy az ő körzeteik is "benne vannak a kalapban″.

Arról, hogy a három párton, pártszövetségen túl is kiterjesszék-e az összefogást mondjuk Fodor Gábor és Schmuck Andor pártjaira, egyelőre nem volt szó. Forrásunk szerint ezt a témát nem akarják addig kinyitni, amíg a többiben nem születik megállapodást.

A tárgyalások vasárnap is folytatódnak, a következő 24 órában pedig mindegyik párt vezető testülete ülésezik, hogy mielőbb jóvá tudják hagyni a formálódó egyezséget. Az új, immár teljes ellenzéki összefogás így akár már hétfőn létrejöhet.

Ez leginkább attól függ, sikerül-e megoldani a Gyurcsány-dilemmát, ami az Index egyik forrása szerint szerint Bajnai Gordonékon áll.