Létezik módszer, hogy a felnövekvő generációk ne váljanak kábítószer-használókká?

Infostart
2013. december 8. 09:50
Nincs bevált módszer arra, hogy a felnövekvő generációk ne váljanak kábítószer-használókká - véli Zacher Gábor toxikológus. A szakember az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: egyedül a hosszú éveken át tartó neveléssel lehet elérni eredményt.

Zacher Gábor meglátása szerint az idősebb korosztályok lényegében semmit sem tudnak a kábítószer-problémáról. "Nem tudjuk elfogadni, hogy 2013-ban meg kell tanulnunk együtt élni ezekkel a szerekkel" - mutatott rá.

Úgy vélte, semmi realitása sincs annak a szép mondatnak, hogy legyen szermentes Magyarország. A kormány stratégiája is arról szól: minél kevesebben tudjanak rossz döntéseket hozni.

"Amikor felnőtteknek beszélek erről, nem győzöm hangsúlyozni: a gyerek fog dönteni. Mi nem leszünk ott a buliban, a gyereknek kell felelős döntést hoznia. Minden azon múlik, hogy felkészítettük-e a gyereket a jó döntésre" - hangsúlyozta a toxikológus.

Zacher Gábor szerint nincsen biztos módszer arra, hogy a felnövekvő generációk ne váljanak kábítószer-használókká. Egyet lehet tenni: minél nagyobb esélyt teremteni a gyerekeknek arra, hogy adott helyzetben jó döntést tudjanak hozni. Nagyon fontos ebben az a szociális minta, amit a gyerekeknek közvetítünk.

"Amíg az én kenyeremet eszed, ebben a családban nem lesz se cigi, se pia, se kábítószer, mert ha megtudom, szíjat hasítok a hátadból - mondja apuka, majd miután ezen jól felidegesíti magát, gyorsan rágyújt, leül a tévé elé, majd szól a feleségének, hogy hozd, fiam, a sörömet. Elvárunk a gyerektől egy csomó mindent, amiknek mi ne felelünk meg, mást mondunk és mást kínálunk szociálisan" - hívta fel a figyelmet.

"Ha elvárjuk a gyerektől, hogy tudjon nemet mondani, először nézzünk a tükörbe: mi tudunk-e nemet mondani" - ajánlotta a szakember.

A teljes interjút meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást