A lobbiszabályozásnak ki kell terjednie az Országgyűlésre is és a tevékenységet kötelező regisztrációhoz kell kötni - a többi között ez áll a Transparency International egyik legutóbbi kutatásában, melyhez a szervezet üzletemberekkel, valamint közigazgatási és civil szakemberekkel készített mélyinterjúkat.
Alexa Noémi, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy egész Európában hiányos a lobbiszabályozás, Magyarországon 2006-tól 2011-ig - hatályon kívül helyezéséig - létezett ilyen törvény, ám ez nem fedte le a lobbizási gyakorlatot, pedig csupán megfelelő mederbe kellene terelni. Részint a regisztráló szereplők ösztönzésével, az ellenőrzési rendszer kialakításával és a kihágások szankcionálásával.
Felmerült az árbevétellel arányos pénzbírság, a feketelista és a szabadságvesztés ötlete is - fejtette ki Alexa Noémi, aki szerint a helyzet súlyosságát az jelzi, hogy megfelelő szankciók hiányában nem lesz működőképes a rendszer.
Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára álszent megoldásnak nevezte a korábbi lobbitörvényt, és hangsúlyozta, hogy a 2010-ben alkotott szabályozás helyettesíti azt. Ennek értelmében a kamarák és ágazati szövetségek tarthatják a kapcsolatot a döntéshozókkal.
Magyarországon ez hosszú évekig nem vált be, a 10 millió forintos bírság sem volt komoly szankció - vélekedett az államtitkár.
Alexa Noémi szerint viszont ezzel a kabinet ismét nem a realitásokra szabta a törvényt, ma ugyanis nem a kamarákon keresztül történik az érdekérvényesítés. Rétvári Bence ugyanakkor aláhúzta, hogy tervezik annak szigorúbb szabályozását, hogy egy köztisztviselő miként fogadhat különböző látogatókat és ezt akár lehet lobbiszabályozásnak is nevezni.