Orbán Viktor közölte: Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze és saját adatbázisából indult ki. Ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillanatától kezdve minden információt, ajánlási lehetőséget megkap.
Aki pedig nem akar részt venni, az kívül marad ezen, és őt nem fogják "zargatni" választási akciókkal, az nem fog szórólapot vagy kopogtatócédulát kapni. A nagy vita inkább azon van, hogy azok esetében, akik feliratkoztak, kötelezővé tegyék-e a részvételt - mondta.
Orbán Viktor közölte: a feliratkozás több hónapig tart majd, mindenki tudni fog róla, és könnyű lesz megoldani ezt a feladatot.
Arra a felvetésre, hogy lesznek, akik elfelejtkeznek majd erről, a kormányfő azt mondta: azt gondolja, ha valaki az ország számára egyik legfontosabb döntésben részt kíván venni, akkor "annyit igazán megtehet", hogy a maga részéről a szándékot jelzi.
A feliratkozás alapján jóval a választások előtt tudni fogják, hogy a magyar választópolgárok hány százaléka dönt úgy, hogy részt vesz a szavazáson - tette hozzá.
A miniszterelnök arra a kérdésre, hogy erről szeptemberben, illetve az ősszel kezdődő parlamenti ülésszakon dönthet-e az Országgyűlés, azt mondta: határoznia kell erről a parlamentnek, mert úgy fair, hogy a választások előtt több mint egy évvel minden részletszabályt mindenki pontosan ismerhessen.
A kormányfő arról is beszélt, hogy a külhoni magyarok esetében azért van szükség a feliratkozásra, hogy egyáltalán létrejöjjön a választói névjegyzék. Ezzel kapcsolatban közölte, hogy ésszerű megoldásnak tartják a levélben történő szavazás általánossá tételét a magyar államhatáron kívül.
Nemzeti egység van a munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban
Orbán Viktor szerint nemzeti egység alakult ki a munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban.
A kormányfő közölte: meg fogják védeni a munkahelyeket, és ennek a fedezete a tranzakciós adó. Hozzátette: ha valamiért ez így nem lehetséges, akkor másképpen oldják meg, de a célokból nem engednek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a csütörtökön lezárult kéthetes konzultációsorozatának megbeszélésein is mindenki a munkahelyvédelmi akciótervet tette az első helyre, szerinte ebben a kérdésben nemzeti egység van.
Arról, hogy az IMF és az Európai Központi Bank sem helyesli a tranzakciós illeték bevezetését, a kormányfő azt mondta: eddig minden újszerű lépést ellenállás fogadott, az ebből fakadó vitát viszont általában megnyeri a magyar kormány. Szerinte így volt a bankadó és a válságadók esetében is, amely azóta sok uniós országban bevett eszköz.
Mint mondta, az unióban évek óta beszélnek a tranzakciós adóról, csak nincs erő annak bevezetéséhez. "Nekünk van erőnk, bevezettük, persze, hogy az első reakció a negatív módon érintett világ részéről elutasító, és megpróbálnak minket feltartóztatni. Meglátjuk" - tette hozzá.
Megközelítésbeli különbség
Az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: megközelítésbeli különbség van a nemzetközi pénzügyi szervezetek és a magyar kormány gondolkodása között. Ez helyes, mert ők a pénzért felelősek, mi pedig több mint 10 millió magyarért - tette hozzá a kormányfő, aki ugyanakkor jelezte, abban a tekintetben, hogy mit kell tenni, a várakozásokhoz képes sokkal nagyobb egyetértés van.
Orbán Viktor ismét megerősítette, hogy az IMF-fel való kapcsolat nem érzelmi kérdés, van, amikor tud segíteni az IMF, van, amikor nem. Szerinte 2010-ben nem tudott, mert sosem járult volna hozzá a multikat terhelő adók és a bankadó bevezetéséhez, valamint a nyugdíjrendszer átalakításához.
A kormányfő úgy fogalmazott: az IMF általában mindent helytelenít, amit mi méltányos közteherviselésnek gondolunk, és azt mondja, ha jól megy a bankoknak, akkor jól megy az egész gazdaságnak, de ha ilyen egyszerű volna az élet, akkor nemzeti kormányokra nem is lenne szükség.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy kéthetes konzultációsorozata alatt tárgyalópartnereitől alternatív megoldásokat, érdekes szakmai felvetéseket kapott, de a kormányzás irányának megváltoztatásáról szó sem volt. Arra a felvetésre, hogy kritikákat is kapott, Orbán Viktor azt mondta: vannak kormányok, amelyek azt szeretik hallani, hogy "minden nagyon jó, minden nagyon szép, mindennel meg vagyok elégedve", ő azonban, ha ezt hallja, "kiveri a víz".
Hangsúlyozta: az ország tele van gondokkal és bajokkal, így az, hogy kritika van egy megbeszélésen, azt jelzi, hogy az emberek nem veszítették el a realitásérzéküket.
Arról, hogy milyen szempontok alapján választották ki a kéthetes konzultáció állomásait, Orbán Viktor azt mondta: a választásokat megelőzően is találkozott azokkal, akikkel most újra konzultált, és ezeknek a találkozóknak az volt a céljuk, hogy a kormányzás félidejében megnézzék, mit végeztek két év alatt. A kormányfő közölte: átfogóan 60 százalékosnak látja a vállalások teljesítését országosan.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor arról is beszélt, "van rá esély", hogy hétfőtől szabadságon van, ugyanakkor augusztus 8-án valószínűleg tartanak kormányülést, mert - mint mondta - egy ország nem lehet két vagy két és fél hétig kormány nélkül.
Kitért arra, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel abban állapodtak meg, hogy a nyár folyamán felváltva vannak szabadságon, mert az európai gazdasági helyzet nem engedi meg, hogy egyszerre mindketten távol legyenek.
"A Videoton tegnap továbbjutott, meccsek lesznek, szép szabadság elé nézek" - fogalmazott Orbán Viktor.