Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a TV2-ben arról beszélt, hogy sem nemzetközi kötelezettségek, sem pedig etikai megfontolások miatt nincs lehetőség a halálbüntetés visszaállítására.
A lehetőséget a Pécsett meggyilkolt fiatal nő ügyében a napokban, a Fidesz frakcióban ülő kisgazda képviselők is felvetették.
"Egy ilyen brutális gyilkosság kapcsán mindenkiben felmerül, hogy miért nincsen halálbüntetés Magyarországon. Részben nemzetközi kötelezettségek, részben etikai megfontolások miatt nincs lehetőség a halálbüntetés visszaállítására. A tényleges életfogytiglan azonban, amely szerepel a Büntető törvénykönyvben, legalább ilyen súlyos büntetés lehet" - hangsúlyozta Navracsics Tibor.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint elképzelhető, hogy a súlyos bűncselekményeknél olyan ítéletek születhetnek a közeljövőben, amelyek tükrözik a társadalom elvárását.
Kende Tamás nemzetközi jogász az InfoRádiónak korábban azt mondta, akár az uniós tagságunk elvesztésével is járhatna, ha Magyarországon újra bevezetnék a halálbüntetést.
Az Európai Unió Alapvető Jogok Chartája, amelyet Magyarország néhány éve ratifikált, és amely alapvetően fontos kiegészítő dokumentuma az uniós alapszerződésnek, világosan tiltja a halálbüntetést - emlékeztetett. Úgy véli, hogy az alapjogi charta felmondása nem lehetséges, mert olyan folyamatot indítana el, ami valószínűleg csak az EU-ból való kilépéssel együtt járna.
Bándy Kata emlékére szombat este virrasztást szerveznek. A szervezők a Facebookon azt írták, a család megerősítette: semmilyen módon nem járulnak hozzá, hogy a lányuk nevét uszítás, gyűlölködés, vagy a halálbüntetés visszaállításának ürügyéül használják fel.