Hoffmann: Sikeresen lezárultak a felsőoktatási jelentkezések

Infostart
2012. február 27. 13:39
Sikeresen lezárultak a felsőoktatási jelentkezések pénteken éjfélkor - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt.

Sikeresen lezárultak múlt pénteken éjfélkor a felvételi jelentkezések - mondta napirend előtti felszólalásában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár. Kiemelte, hogy az új törvény értelmében a hallgatók vagy teljes mértékben állami ösztöndíjból, vagy 50 százalékos költségtérítéssel, vagy önköltségen finanszírozhatják képzésüket. Az állam 70 ezer fiatal tanulmányait támogatja ilyen vagy olyan formában. Ez a szám pedig nagyjából korrelál azzal a számmal, amennyien eddig jelentkeztek - hangsúlyozta Hoffmann Rózsa. A felvétel-jelentkezések részletes egyébként e hét végén, illetve áprilisban közlik az illetékes szervek.

Az MSZP-s Hiller István megköszönte az államtitkár - mint mondta - "győzelmi jelentését", ám úgy vélte, hogy a kormány drasztikusan leépítette az államilag finanszírozott férőhelyeket, a Diákhitel II pedig átgondolatlan és felelőtlen. A magyar felsőoktatás drágább lett, hiszen Bécsben olcsóbb lesz orvosnak tanulni, mint Pesten - tette hozzá a képviselő.

Balczó Zoltán a Jobbik képviselője szintén nem értett egyet az államtitkárral, hiszen a kabinet 53 ezerről 32 ezerre csökkentette az államilag teljes mértékben támogatott hallgatók számát. Az tehát, hogy nincs tandíj, csak játék a szavakkal.

Az LMP-s Osztolykán Ágnes saját szavai szerint mérhetetlen szomorúsággal hallgatta Hoffmann Rózsa szavait, úgy vélte, felszólalása alapján az államtitkár teljesen más országban él. Egy falusi hátrányos helyzetű, szegény-családba született gyermeknek ugyanis, soha nem lesz lehetősége ebben a rendszerben a társadalmi mobilitásra.

A KDNP-s Michl József a jelentkezési számokból arra következtetett, hogy nem csökkent a bizalom a magyar felsőoktatás iránt. Pokorni Zoltán a Fidesz országgyűlési képviselője pedig elismerte, hogy maga is aggodalommal várta a felsőoktatási jelentkezési számokat, a felsőoktatási törvényt azonban védelmébe vette: a tömeges felsőoktatás fenntartásához ugyanis be kell vonni a magán-finanszírozást is.