Miért gondolnak a súlyos betegek az eutanáziára?

Infostart
2011. november 26. 17:13
A kegyes halálra azok gondolnak, akik nem diagnosztizált depresszióban szenvednek, a hozzátartozók pedig azért kezdeményeznek eutanáziát, mert ahogyan a betegek, ők sem kapnak lelki segítséget. Ezt két évtizedes tapasztalata alapján mondta az InfoRádiónak a Magyar Onkológiai Intézet szakpszichológusa.

Ha egy beteg arra gondol, hogy feladja a küzdelmet és meg szeretne halni, és ehhez bárki (hozzátartozó vagy egészségügyi dolgozó) segítségét kéri, akkor a háttérben súlyos, kezeletlen depresszió és szorongás van  - mondta az InfoRádiónak nyilatkozva a Magyar Onkológiai Intézet szakpszichológusa.

Riskó Ágnes úgy véli, ha ezeken a depresszív tüneteken segítenek, akkor a betegekből nem a depresszió és a szorongás fog beszélni.

A szakpszichológus elmondta: nem találkozik olyan pácienssel, aki a fájdalom miatt gondol arra, hogy minél hamarabb vége legyen az életének, mert a fájdalmat lehet csillapítani. A lelki okok azonban kezeletlenek, és ez  nemcsak Magyarországon, hanem világszerte probléma.

A szakember sok éve dolgozik onkológiai osztályon, de nem tapasztalt nyomást a szerettük fájdalmát elviselni nem bíró hozzátartozók részéről, de hozzátette: a kórház és minden, ami ott történik, a társadalom tükörképe. A hozzátartozók nagyon túlterheltek: akiknek van állásuk, nem mernek hiányozni a munkahelyükről, pedig egy súlyos beteg mellett éjjel-nappal ott kellene lenni.

Nincsenek felkészülve a magyar családok arra, hogy mit tegyenek egy súlyos betegség esetén. A hozzátartozóknak is segítséget kellene kapniuk, hogy tudjanak gondozni és ápolni, és ne arra gondoljanak, hogy akár nem természetes úton legyen vége egy beteg életének - fűzte hozzá a Magyar Onkológiai Intézet szakpszichológusa.

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást