Orbán Viktor miniszterelnök a lovasberényi kormányülés után úgy fogalmazott, hogy a devizahitelesekkel kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy nem érvényesül a felelősséggel arányos tehermegosztás a hitelfelvevők és hitelezőik között.
A kormányfő szerint a nagy kérdés úgy hangzik, hogy van-e a kormánynak, vagy a parlamentnek arra lehetősége, hogy polgárjogi alapon létrejött hitelszerződésekbe kívülről beleavatkozzon, hogyha az érintett felek, vagy azok valamelyike azzal nem ért egyet. Ez egy nehéz alkotmányos, és egyéb járulékos kérdéseket felvető probléma - mondta Orbán Viktor, aki hozzátette: a három napos frakcióülés végén tisztábban lűtjűk majd, hogy mit tehetnek az ügyben.
Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottsága előtt azonban nem sokkal korábban azt mondta: nem helyes visszamenőleg megkérdőjelezni a szerződések jogosságát.
"Nem lehet és nem szabad olyan helyzetet teremteni, amikor visszamenőlegesen megkérdőjelezünk szerződések jogszerűségét. Ha ilyen vélemények terjednek el, nem tudjuk ezeket megfelelően szakmailag kezelni és korlátok között tartani, valamint felelőtlenül ilyen véleményeket hangoztatunk, akkor azzal az egész pénzügyi közvetítő rendszer stabilitását ássuk alá" - fejtette ki.
Jelenleg 123 ezer olyan devizahitel van, amit 90 napon túl nem fizetnek. Ez 98 ezer fedezetként biztosított ingatlant érint.