MTA-Richter közös javaslat a kutatás-fejlesztés támogatására

Infostart
2011. szeptember 5. 09:06
Új rendszert javasol a Richter és a Magyar Tudományos Akadémia a kutatás-fejlesztés támogatására - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Bogsch Erik. A Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója szerint, ha az innovációs járulékként befizetett összegeket pályáztatással osztanák el, akkor biztosíthatnák a kutatás-fejlesztés megbízható anyagi hátterét.

A javaslatunk az, hogy az innovációs járulékot ne lehessen leírni az adóból, hanem be kelljen fizetni a központi kasszába, ahonnan pályázati rendszerben, átlátható módon lehetne elosztani - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója.

Mint fogalmazott, hihetetlenül nagy igény van arra, hogy biztosítsák néhány évre egy-egy kutatás megfelelő pénzügyi hátterét. A Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programja nagyon jó, de kellenek más lehetőségek is - egyik lehet az, amelyet most javasolnak.

Bogsch Erik úgy véli, hogy a javaslatuk támogatható a kormányzat részéről. Mint mondta, azt Pálinkás Józseffel, az MTA elnökével már el is juttatták az illetékeshez, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez. "Bízunk benne, hogy a javaslatunk támogatásra talál, mert az ország számára is egyértelműen csak a szellemi hozzáadott érték a kitörési pont. Szükséges az alapkutatás, a fejlesztő- és a technológiai kutatás megfelelő egyensúlya, de ezt a pályázatokkal megfelelően kézben lehetne tartani" - vélekedett.

Körülbelül 20-25 milliárd forint folyhat be az innovációs járulékból - ez az összeg a kiemelt területeken már jelentős lökést adhatna a fejlődéshez, és főleg a versenyképes kutatócsoportoknak, műhelyeknek megadná a lehetőséget, hogy a nemzetközi versenyben helyt álljanak - tette hozzá.

Ez Bogsch Erik szerint azért is fontos, mert nagy valószínűséggel 2014-től nagyrészt kutatással-fejlesztéssel kapcsolatos európai uniós pénzek lesznek lehívhatóak. "Ha itt nem tudunk erre megfelelően felkészülni, az komoly gondot jelentene" - vélekedett.

A kérdésre, mely területeket "mozgathatna meg" ez a rendszer, Bogsch Erik elsőként a sajátját, az élettudományokat említette, de szerinte ide tartozik az informatika és néhány olyan terület is, amely a Széchenyi-tervben szerepel. Az új rendszer segítené a gazdasági növekedést és az értékes szakembergárda megtartását is - mondta.

A pályázatokat már az idei év végén ki lehetne írni, így az új rendszer a jövő év elején már el is indulhatna, tehát aránylag gyorsan hozhatna eredményt - mondta Bogsch Erik.

Az Aréna műsorát meghallgathatja itt!

Hanganyag: Exterde Tibor