Elégedett az uniós elnökséggel a parlamenti munkacsoport

InfoRádió / MTI
2011. július 4. 14:17
Az Országgyűlés ötpárti EU-elnökségi munkacsoportja elfogadott zárónyilatkozatában üdvözölte azokat a "kiemelkedő eredményeket", amelyeket a munkacsoport által meghatározott legfőbb feladatokban a soros magyar EU-elnökség hat hónapja alatt sikerült elérni.

A kormány és a kormánypárti képviselők szerint sikeres volt a magyar soros elnökség. Az ellenzéki képviselők szerint viszont rekordot döntött a Magyarországról megjelent negatív hírek száma a félév alatt.

Sokkal aktívabb, eredményesebb tagjai akarunk lenni az európai integrációnak a soros magyar elnökség után - jelentette ki Martonyi János. A külügyminiszter az Országgyűlés EU-elnökségi munkacsoportja előtt úgy értékelte a július 1-én zárult elnökséget, hogy több mint száz ügyet sikerült előrevinni, több mint 40 dossziét sikerült lezárni.

Győri Enikő EU-ügyi államtitkár azt emelte ki, hogy a Lisszaboni szerződés óta megerősödött Európai Parlamenttel a magyar elnökség jó viszony kialakítására törekedett, és ezt az erőfeszítést a képviselők meg is köszönték.

Robák Ferenc kormánybiztos pedig arról beszélt, hogy az elnökségi rendezvényeket - amelyekből csak Magyarországon 261 volt - magas színvonalon és költségtakarékosan oldották meg, a felhasználható keretnél 10 százalékkal kevesebbet költöttek.

Szabó Vilmos, a bizottság szocialista frakcióvezetője szerint szakmai értelemben sikeres volt az elnökség, de a"negatív politikai elemek miatt" összességében nem volt az.

Martonyi János válaszában elmondta: a keleti partnerségi csúcs elhalasztása "minden szempontból helyes döntésnek bizonyult". A miniszter azt is közölte, hogy tapasztalatai szerint "amikor Magyarországon nem a baloldal kormányoz", akkor mindig a demokratikus deficitre panaszkodnak.

Hörcsik Richárd fideszes képviselő szerint a szakmai és a politikai tevékenységet nem lehet elválasztani egymástól.

Balczó Zoltán jobbikos képviselő, aki egyébként nem írta alá a munkacsoport záróülésén elfogadott állásfoglalását, azt hangsúlyozta, hogy a Jobbik, euroszkeptikus pártként károsnak tartja a gazdasági kormányzás megvalósult formáját és az európai szemesztert.

A kereszténydemokrata Firtl Mátyás kiemelte: a horvát, a román és a bolgár sajtó nem győzi megköszönni a magyar elnökség fáradozásait. Szabó Vilmos hozzászólására úgy válaszolt: Magyarországon demokratikus választások útján alakult ki a 2/3.

Martonyi János a bizottsági ülés után tartott elmondta: az elnökségi félév után a magyar külpolitika figyelme elsősorban a Nyugat-Balkán felé fordul majd.