Folyamatos szabálytalanságok Sukoró-ügyben

Infostart
2011. május 17. 19:00
Már a kezdetektől szabálytalanságok kísérték az azóta elhíresült sukorói kaszinó-beruházás előkészületeit. Az ügyben politikusokat is megvádoltak. Az államot jelentős kár érte.

Már 2008-ban megjelentek hírek arról, hogy a Velencei-tó melletti Sukoró külterületén hatalmas kaszinó-beruházást tervez az amerikai, izraeli, német és magyar üzletemberekből álló King's City befektetői csoport.

A beruházás értékét 400 milliárd forintra becsülték. A tó északi partján lévő 70 hektáros területen szállodákat, éttermeket, élményfürdőt, golfpályát, kaszinót, szórakoztató központot építettek volna.

A kiszemelt terület állami tulajdon volt, de egy ingatlancsere folytán Joav Blum izraeli származású magyar állampolgár tulajdonába került. Az ügyletet azzal indokolták, hogy Joav Blum albertirsai földjén keresztül menne az M4-es autópálya.

Gyurcsány Ferenc kormánya 2009. februárjában koncessziós pályázatot hirdetett a közép-dunántúli régióban első kategóriás játékkaszinó létesítésére és üzemeltetésére, amely szerint a nyertesnek évi legalább 900 millió forintot kell fizetnie az államnak. A szerződést a Joav Blum által tulajdonolt céggel húsz évre meg is kötötték.

A Gyurcsány-kormány ezután kiemelt projektnek nyilvánította a kaszinó-beruházást, ami gyorsabb és egyszerűbb ügyintézést jelentett. Az indoklás szerint a beruházás fellendíti az idegenforgalmat, és 2500 munkahelyet teremt.

Mindez a sajtó és a közérdeklődés középpontjába került, és az Állami Számvevőszék vizsgálata megállapította, hogy Joav Blum földjeinek mindössze öt százalékát kellett volna kisajátítani az autópálya-építés miatt, tehát gyakorlatilag indokolatlannak tűnt a telekcsere, amelyet csak közérdekű cél érdekében lehet végrehajtani. A telekcseréről szóló szerződést semmisnek minősítették.

A beruházást egyébként egy sor további szabálytalanság kísérte: közokirat-hamisítás, a területek alulértékelése, hűtlen kezelés. A főügyészség szerint az államot 1,3 milliárd forint kár érte.

A szerződést Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő korábban menesztett vezérigazgatója és Császy Zsolt volt értékesítési igazgató írta alá. Õket tavaly augusztus végén vették őrizetbe, majd előzetes letartóztatásba kerültek. De felmerült Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt kormányfők felelőssége is. Az Orbán-kormány visszavonta a beruházás kiemelt státuszát.

Idén februárban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal büntetőfeljelentést tett az ügyében, és nyomozást rendelt el, hűtlen kezelés és hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt. Az okiratok alapján Veres János és Oszkó Péter volt pénzügyminiszterek érintettsége is felmerült.

Az pedig már a közelmúlt történése, hogy - mivel Gyurcsány Ferencet hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként tervezi kihallgatni az ügyészség - a legfőbb ügyész a volt szocialista kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését kérte.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást