Áprilistól drágulhat a kenyér - lapszemle

Infostart
2011. március 29. 07:20
Megelégelték a molnárok az európai átlagnál jóval magasabb búzaárakat, és miután ennyi pénzért nem kértek a hazai terményből, a kereskedők kénytelenek voltak jelentősen csökkenteni az árakat. A mérséklés azonban nem jelenti azt, hogy ne drágulna tovább a kenyér - írta a Népszabadság.

A Népszabadság azt írja, megelégelték a molnárok az európai átlagnál jóval magasabb búzaárakat, és miután ennyi pénzért nem kértek a hazai terményből, a kereskedők kénytelenek voltak jelentősen csökkenteni az árakat. A mérséklés azonban nem jelenti azt, hogy ne drágulna tovább a kenyér, csupán az emelkedés mértéke lesz kisebb. A pékszövetség elnöke a lapnak úgy nyilatkozott: április elsején kilónként átlagosan tíz forinttal többet kell fizetni a lisztért, aminek alapján 309-317 forintos átlagos kilónkénti fogyasztói kenyérárral kalkulálnak.

A Magyar Nemzet információi szerint óriási bajban van a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem. A lap birtokába került, március 24-i keltezésű levélben Batta András, az intézmény rektora tájékoztatja kollégáit a kialakult helyzetről. A vezető szerint a pénzügyi gondokat tavalyról maradt hiány, a 228 millió forintos zárolási kötelezettség, valamint elsősorban a közoktatási normatívákból származó, százmillió forintos visszafizetési kötelezettség együttes hatása idézte elő. A rektor szerint a súlyos anyagi gondok miatt elkerülhetetlen egy 150 millió forintos egyenlegjavító lépéssorozat bevezetése, és a megszorítás jegyében július 1-jétől a jelenlegi 15 helyett 7 tanszék működik majd az intézményben.

Az Index arra figyelmeztet, hogy miközben a bankházak és elemzőintézetek friss anyagaiban szinte csupa pozitív hír kering Magyarországról, és a forint ebben a hangulatban könnyen tovább is erősödhet, ez sajnos nem biztos, hogy segít a frankhiteleseken. A svájci frank ugyanis lényegében az egyetlen menekülődeviza lett, ez pedig alighanem folyamatos erősödésével jár majd.

A Napi Gazdaság úgy értesült, hogy drasztikusan csökkent a költségvetésbe befolyó bérfőzési szeszadó mértéke tavaly, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint. Az új szabályok miatt ráadásul szinte semmit sem tud az iparágról a hatóság. A magánpárlatfőzés tavalyi adómentessé tétele óta alig pár százezer forinttal nőtt az e címen befolyó bevétel. Amíg 2009-ben mintegy nyolcmilliárd forintot kasszírozott a költségvetés a magánfőzés jövedéki adójából, addig tavaly az adómentes személyenkénti 50 liter fölötti mennyiség után befizetett adó 2,8 milliárd forint volt, alig valamivel több, mint az adóváltozás előtti fél évben befolyt 2,5 milliárd forint.

A Pénzcentrum arról számol be, hogy tömegesen toboroznak külföldi munkavállalókat angliai üzletláncokba. A Tesco például Szlovákiában és Lengyelországban keres új munkatársakat, Magyarországról viszont inkább szakácsokat visznek, ugyanis világszerte is jó hírük van a magyar szakácsoknak, felszolgálóknak, de hasonlóan elismert munakerőt jelentünk még az egészségügyben és az építőiparban is. A külföldi munkák persze gyakran jelentenek átverést, a hirdetésben szereplőnél jelentősen rosszabb feltételeket. Ezért a Foglalkoztatási Hivatalnál azt tanácsolják, akik külföldön vállalnának munkát, ne higgyenek a túl csábító ajánlatoknak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lapszemle 1.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Lapszemle 2.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Gazdasági lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást