Az MSZP és az LMP is bírálta az új alkotmány koncepcióját

Infostart
2010. december 2. 20:28
Az MSZP és az LMP is bírálta az új alkotmány koncepcióját. Mindkét párt szerint egy pártszövetség ad az országnak új alkotmányt. Az ellenzéki pártok már nem vesznek részt az alkotmányelőkészítő bizottság munkájában.

Az új alkotmány nem egy nemzet, hanem egy párt alkotmánya lesz - ezt mondta Bárándy Gergely MSZP-s politikus, aki korábban részt vett az alkotmány-előkészítő bizottság munkájában. A politikus kifogásolta, hogy most nyilvánosságra hozott koncepcióban az ellenzék javaslatai nem szerepelnek.

Több mindent elutasítanak, például a kétkamarás parlamentet, és azt, hogy a Szent Korona-tan megjelenjen az alkotmányban. Ez most sincs benne, de Bárándy Gergely szerint a szöveg alapján lehetőség van rá. Hiányolja a szövegből az alkotmánybíróság hatáskörének részletezését. A szöveg csak azt mondja ki, hogy a tesület alkotmányossági szempontból felülvizsgálja a törvényeket. A sajtószabadságnál is hiányolja a garanciális elemek felsorolását.

Az LMP frakcióvezetője, Schiffer András azt bírálta, hogy a jövőben csak két egymást követő országgyűlés módosíthatná az alkotmányt. A politikus szerint ezzel a Fidesz generációkra előre be tudja betonozni a maga alkotmányos koncepcióját.

"Ez az elképzelés hajmeresztő, a cinizmus csimborasszója. A Fidesz a pillanatnyi többségével visszaélve bebetonozza az akaratát" - mondta.

Schiffer András azt javasolta, az új alkotmány akkor lépjen hatályba, ha azt a következő országgyűlés is megszavazza 2014-ben. Esetleg a jelenlegi képviselők 4/5-ének támogatásához kötné a hatályba lépést.

Az LMP-s és az MSZP-s politikus is azt mondta, az, ami koncepcióban van, megerősítette, helyesen döntöttek, mikor kiléptek az alkotmány-előkészítő bizottságból. A két párt lényegében egyszerre hagyta ott a testületet, amikor Lázár János benyújtotta az alkotmánybíróság hatáskörének szűkítéséről szóló javaslatát.

A Jobbik az új alkotmány koncepciójával kapcsolatban nem tartott sajtótájékoztatót. Képviselői két hete léptek ki a bizottságból, mert álláspontjuk szerint a kormánypártok nem vették figyelembe az ellenzék javaslatait.