Gervai: Beszéljék ki a Kádár-rendszer besúgói a traumájukat!

Infostart
2010. november 27. 10:50
A jót és a rosszat is látni kell a Kádár-rendszerben - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Gervai András író, kritikus, akinek nemrég jelent meg Fedőneve: szocializmus című könyve.

Nem különböznek egymástól a művészvilág és a "pórnép" besúgói, inkább a karakter a döntő. Voltak olyanok, akik szenvedtek attól, hogy beszervezték és esetleg meg is tagadták az együttműködést, volt azonban olyan, aki élvezte, hogy hatalom van a kezében és emberek sorsáról dönthet - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Gervai András, akinek nemrég jelent meg Fedőneve: szocializmus című könyve. Az író a filmesek között és a színházakban működő ügynökök tevékenységét vizsgálta.

Különbség mutatkozik abban is szerinte, hogy egy értelmiségi hasznosabb volt az állambiztonsági szolgálatok számára, mert sok kapcsolata volt, és nyelvileg is érdekesebb jelentést adott.

A könyvvel az a célom, hogy megmutassam a Kádár-rendszert, amely egy diktatúra, egy rendőrállam volt, Az állambiztonsági szolgálatok a párt ökleként működtek, a hatalom eszközei voltak - fogalmazott az író-kritikus, aki szerint egymás mellé kellene tenni a történeteket.

Az ügynökök mondják el a történetüket, beszéljék ki traumájukat, mert csak annak lehet megbocsátani, aki bocsánatot kér. Beszéljenek a besúgottak is, ha tudják, ki jelentett róluk - véli Gervai András, aki szerint ezekből a történetekből egy összetettebb kép rajzolódna ki a Kádár-rendszerről.

A teljes interjút itt hallgathatja meg!

Hanganyag: Exterde Tibor


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást