Bragyova: Alkotmánybíráskodás nélkül az Alkotmány nem a jogrendszer része

Infostart
2010. november 23. 18:40
A jelenlegi Alkotmány preambuluma meghatározza azokat az alapvető irányokat, amelyek alapján az új alaptörvényt meg kell alkotni - mondta Bragyova András alkotmánybíró az Eötvös Loránd Tudományegyetem alkotmányozásról szóló konferenciáján tartott előadásában. Véleménye szerint jogi szempontból nem állítható, hogy a jelenlegi alaptörvény a '49-es sztálinista alkotmány.

Egy új alkotmány akkor új, ha nem az előző folytatása - fejtette ki Bragyova András alkotmánybíró az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tartott előadásában. Szerinte Magyarországon erről nincs szó. Mint mondta, aki a jelenlegi Alkotmány ideiglenességét hangsúlyozza, az jogi szempontból csak a preambulumra alapozhatja ezt az állítást.

Szerinte az Alkotmány azért nem a '49-es alkotmány, mert az ideiglenességét is a '89-es országgyűlés állapította meg. Ráadásul a '49-es alkotmány hatályát vesztette a '89-es alkotmány elfogadásával.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a preambulum meghatározza azokat a pontokat, amelyeket az új alkotmánynak mindenképpen meg kell tartania. Ilyenek a többpártrendszer, a parlamentáris demokrácia, a szociális piacgazdaság, a jogállamiság, valamint az elidegeníthetetlen és sérthetetlen emberi jogok.

Bragyova András elmondta, különbséget kell tenni a jogrendszer részét alkotó és a politikai normát jelentő alkotmányok között. Ahhoz, hogy az alkotmány a jogrendszer része lehessen, annak alapvető feltétele, hogy legyen alkotmánybíráskodás.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást