Így változnak a meteorológiai szolgálat jelzései

Infostart
2010. november 22. 21:53
Változtat a veszélyjelzések kritériumain az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az átalakítás célja a rendszer hatékony működtetése, valamint a hazai és az európai veszélyjelző rendszer folyamatos harmonizálása - mondta az InfoRádiónak a szervezet repülésmeteorológiai és veszélyjelző osztályának vezetője.

Az új veszélyjelzési rendszerben előzetes figyelmeztetést és riasztást akkor ad ki az Országos Meteorológiai Szolgálat, ha heves zivatar, felhőszakadás, széllökés, ónos eső vagy hófúvás várható.

Mindezek mellett tartós, nagy mennyiségű eső, hó lehetőségére, illetve a hőhullám, rendkívüli hideg, továbbá a tartós, sűrű köd, és a talaj menti fagy előfordulására is készítenek előzetes figyelmeztetést, de ezekhez riasztás nem kapcsolódik.

Ezentúl két lépcsőben figyelmeztet az OMSZ: először készül egy, az adott napra, valamint a következő napra szóló, szöveges és térképes formában is megjelenő "előzetes figyelmeztetés", majd második lépcsőben adják ki a "riasztást". Ez azt jelenti, hogy az eseményt a riasztási térképen is közzé teszik.

Ugyancsak változás, hogy a viharos szél esetén ezentúl csak akkor ad ki veszélyjelzést az OMSZ, ha - az eddigi hatvan helyett - a várt széllökések erőssége eléri az óránkénti hetven kilométert. A rendkívüli hideggel kapcsolatban az eddigi narancssárga színű jelzés mellett citromsárga és a legmagasabb fokú, piros jelzést is kiadhatnak.

Az OMSZ veszélyjelzési rendszerének célja, hogy a zivatarok azon csoportját jelezze előre, amelyekhez a villámtevékenység mellett olyan viharos széllökés vagy nagy méretű jég társul, ami jelentős károkhoz, személyi sérüléshez vezethet. A "nem heves", általános zivatarokra ezentúl csak a szöveges előzetes figyelmeztetésben hívja fel a figyelmet az OMSZ.

Hanganyag: Kálló Izabella


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást