Milyen törvénybe köthet még bele az Alkotmánybíróság?

Infostart
2010. október 29. 08:20
Tíz olyan ügy van az Alkotmánybíróság előtt, amellyel összefüggésben jól jöhet a Fidesz számára Lázár János frakcióvezetőnek a testület hatáskörét szűkítő indítványa - összegezte az Index.

Lázár János alkotmánymódosítása megakadályozhatja a bankadó felülvizsgálatát. Az országgyűlés nyáron döntött úgy, hogy a tavalyi mérleg-főösszegük alapján 200 milliárd forintot szed be pénzintézetektől. A jogszabályt egy magánszemély támadta meg az Alkotmánybíróságon.

A magánnyugdíj-pénztári befizetések elvonása miatt az érintett kasszák és az LMP fordult a testülethez. Az ökopárt az Alkotmánybíróságtól várja azt is, hogy újra kötelező legyen hangfelvételt készíteni a kormányülésekről, a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot pedig vegyék le az állami hivatalok faláról.

Az MSZP az új médiaalkotmány kapcsán a médiatanács tagjainak kilenc évre való kinevezését és a kizárólagos kormánybefolyást kifogásolja, valamint szeretné elérni, hogy fiatalkorúak ne kerülhessenek börtönbe kis értékű lopásokért. A szocialista párt, több szakszervezet és a Magyar Helsinki Bizottság alkotmányellenesnek tartja a kormánytisztviselők indoklás nélküli elbocsátását is.

A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány államosítását támadta meg a testületnél. A Független Rendőr Szakszervezet a 98 százalékos különadó mellett kifogásolja a nyugdíjba vonult rendőrök választójogának három évre szóló, visszamenőleges hatályú korlátozását. Az érdekképviselet elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy ha a nyugdíjkorhatár után tovább szolgáló rendőrök nem töltik le a vállalt időt, a "hűségpénzt" egy összegben visszafizettetik velük.

Az Alkotmánybíróság legközelebb november 8-án ülésezik.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást