Magyar forradalom a Google kezdőlapon

Infostart
2010. október 23. 02:00
A legendássá vált jelképpel, a középen lyukas magyar zászlóval emlékezik címoldalán az 1956-os forradalomra az október 23-i ünnepen a Google, a világ legnépszerűbb keresőoldala.

Az 1956-os magyar forradalomra emlékeztető címlapra váltott szombat hajnalban a Google. Az oldalon egy középen lyukas magyar zászló jelenik meg; a Google szó egyik o-betűjét adja ki a középen lyukas lobogó, amely a forradalom egyik jelképe.

1956 október 23-án, és a forradalom kitörését követő napokon a gyűlölt "Rákosi-címert" számos használatban lévő zászló közepéből kivágták, így lett 1956 szimbóluma a lyukas zászló.

Az 1950-es évek címerétől megszabadított zászló inkább az utókor számára jelképezi a forradalmat. Az 1956. október 23-a utáni napokban, illetve a következő hónapokban a kortársak a Kossuth-címer használatával demonstráltak a forradalom mellett.

A lyukas zászló mellett tehát valójában a Kossuth-címer tekinthető 1956 jelképének. A Kossuth-címer jelent meg a fővároson kívül is szabaddá lett vidéki újságok fejlécén Szabolcstól Zaláig, többnyire olyan legendás versidézetekkel körítve, mint "hazádnak rendületlenül légy híve, óh magyar", illetve "rabok legyünk vagy szabadok" - olvasható annak a forradalom 50. évfordulójára 2006-ban megnyílt kiállításnak az anyagában, amelyet a Fővárosi Képtár és az Állambiztonsági Szolgálatok Levéltárának anyagaiból rendeztek.

A Kossuth-címert festették tucatszám a felkelők mellé átállt harckocsik oldalára, ami a legkönnyebben dekódolható ellenség-barát felismerő jelzésként is szolgált. Ezt használták irataik fejlécén, igazolványaikon vagy pecsétjeikben a forradalmi bizottságok, a munkástanácsok. A korabeli plakátoknak, röplapoknak vagy éppen falfirkáknak is szinte elmaradhatatlan tartozéka volt e címer.

Számos helyen nagy formátumú Kossuth-címeres emblémák kerültek - az ötágú csillag helyett - közintézmények homlokzatára, szobrok talapzatára vagy éppen a ledöntött szovjet emlékművekre.