Komoly bajba kerülhet a hazai bortermelés - lapszemle

Infostart
2010. október 19. 07:41
A Népszabadság arról ír, hogy több százmilliós közpénzcsalásban vettek részt szakorvosok. A Magyar Nemzet információi szerint egy-két éven belül komoly bajba kerülhet a hazai bortermelés, az Index.hu-n pedig arról lehet olvasni, hogy október 23-án a korábbi évek gyakorlatával szemben nem az Országos Mentőszolgálat látja el a rendezvények egészségügyi biztosítását.

A Népszabadság arról ír, hogy több százmilliós közpénzcsalásban vettek részt szakorvosok. Az érintettek ugyan sebkötöző anyagot rendeltek betegeiknek, de a kötszer a raktárat sem hagyta el. A csalásban közreműködő gyógyítók és a forgalmazó viszont megosztozott a termék árához kapott tb-támogatáson. Az ügy a Nemzeti Nyomozó Iroda előtt van. Tavaly nadrágszíjhúzásra kényszerítette a gyógyászati segédeszközök piacát a kormány. A szigorúbb felírási szabályokkal és a hatékonyabb ellenőrzéssel kétmilliárd forinttal jutott kevesebb a közpénzből a piacra a korábbiaknál. A cégek veszteségeik mérsékelése érdekében számos kreatív megoldással éltek.

A Magyar Nemzet információi szerint egy-két éven belül komoly bajba kerülhet a hazai bortermelés, ha az elmúlt évekhez hasonlóan folytatódik a szőlőültetvények kivágása. Jelzi a kedvezőtlen folyamatokat, hogy ültetvényterületeink az elmúlt húsz esztendőben radikálisan zsugorodtak, és a korábbi 160 ezer hektárról 67 ezerre apadtak. Mivel az Európai Unió támogatja a karcsúsítást, további ezer-ezerötszáz hektrányi ültetvényterület fog megszűnni, igaz ez nem jelent feltétlenül terméscsökkentést is, hiszen a termékbiztonság jelentősen javult. Természetesen a borértékesítés lehetőség a meghatározó, hiszen aki csak szőlőt visz a piacra, gyakorlatilag önként lemond a termékpályán kialakuló jövedelem több mint 90 százalékról, mivel a nyereség leginkább a végtermék, ez esetben a bor értékesítésekor jelentkezik. Ugyanakkor Magyarországon számos olyan tényező rontja a hazai gazdálkodók versenyképességét, amivel az európai vetélytársaiknak nem kell megküzdeniük. Ilyen például a minősítés díja, illetve a magas általános forgalmi adó, valamint a helyi adók.

Az Index.hu információi szerint október 23-án a korábbi évek gyakorlatával szemben nem az Országos Mentőszolgálat, hanem egy magáncég látja el a rendezvények egészségügyi biztosítását, bár a mentőszolgálat az ünnepnapon így is készenléti ügyeletet ad. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság főosztályvezető-helyettese szerint olcsóbb ajánlatot kaptak, ezért nem az Országos Mentőszolgálattal szerződnek az állami rendezvények egészségügyi ügyeletének ellátására. Az október 23-ai rendezvények lebonyolítását egy kft végzi, és a jogszabályok alapján a cég a mentési jogosultságokkal rendelkezők ajánlatai közül a legkedvezőbbet választotta. A jelenlegi szabályozás értelmében az OMSZ és a hasonló szervezet költségvetésében nem szerepelnek bizonyos kötelező feladataik ellátáshoz szükséges források.

A Napi Gazdaság arról ír, hogy az utóbbi negyedéven 150 ezerrel nőtt a chippel ellátott bankkártyák száma, így a forgalomban lévő több mint nyolc millió plasztik 33,8 százalékán található biztonságot jelentő chip. Az elfogadó oldalon még jobb az arány. A szeptember végén működő 4789 készpénzkiadó atm-készülékből már csak 198 nem tud chipkártyát olvasni, míg 2010 harmadik negyedévben átalakított, illetve lecserélt 3113 készülékkel 89 százalékra nőtt a chipolvasára is képes eszközök száma.

A Világgazdaság beszámolója szerint a választási évre, illetve a kampánnyal összefüggő teendőre tekintettel az idén alig történt mozgás az önkormányzati banki piacon, ám az új testületek felállása után élénkülhet az ügyfelekért folytatott verseny. Az önkormányzati banki piac egyre kívánatosabb területnek tűnik, hiszen a települések finanszírozási igénye jelentősen növekedett az első fél évben, fizetési fegyelmük pedig nagyon jó. A bankok tapasztalatai szerint viszont az utóbbi időben megnőtt a működési célra felvett, éven belüli lejáratú likviditási hitelek iránti kereslet. Igaz, nem mérséklődött a fejlesztési hitelek iránti igény sem, mert a választási évben meg szokott nőni az önkormányzatok beruházási aktivitása.

A Portfolio.hu írásából kiderül, hogy tovább csökkent a hazai üzemanyag-fogyasztás, az év eddigi részében 10 százalékos volt az esés a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján - elsősorban a benzinkereslet esésének köszönhetően. 2010 eddigi részében összesen 2,2 milliárd liter üzemanyagot adtak el a hazai töltőállomásokon. A szövetség adatai alapján a kutakon az eladott üzemanyag mennyisége a harmadik negyedévben 812 millió litert tett ki, ami 5 százalékos visszaesésnek felel meg az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. A tavalyi első negyedév óta két komoly jövedéki adóemelés is történt hazánkban, amelyek nagy szerepet játszottak az üzemanyagárak emelkedésében, eközben erősödhetett a hazánkból külföldre irányuló benzinturizmus. Ezt a hatást azonban a harmadik negyedévben mérsékelte, hogy a forint árfolyama jóval gyengébb szinteken állt, mint egy évvel korábban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lapszemle 1.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Lapszemle 2.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Gazdasági lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást